۱۵ اردیبهشت

آخرین اخبار از همه گیری کرونا ویروس

تصویر آخرین اخبار از همه گیری کرونا ویروس
جهان با همه گیری ویروس SARS-CoV-2 درگیر است. تا زمانی که این همه گیری ادامه دارد می توانید خبرهای فوری و به روزرسانی هایی را به قلم پوریا ناظمی، روزنامه نگار علم دنبال کنید

عدم انتشار آمار مرگ زمستان سال ۱۳۹۸ از سوی ثبت احوال ایران

درحالی‌که اعتماد به توصیه‌های مقام‌های بهداشتی در شرایط همه‌گیری یکی از اساسی‌ترین مولفه‌های موفقیت در سیاست جلوگیری از همه‌گیری است، سیاست هفته‌های اخیر وزارت بهداشت بر خلاف روند اعتماد سازی بوده است.

وزارت بهداشت پس از آن که اعلام کرد از اعلام آمار تفکیکی استان‌ها در مورد همه‌گیری و مرگ ناشی از کوید-۱۹ خودداری خواهد کرد، تلاش دارد تا هر انتقادی به روند اعلام آمار را رد کند. در همین حال برخی از خبرنگاران تلاش داشتند تا با استفاده از آمار غیر مستقیم از جمله آمار رسمی ثبت مرگ در ایران به تخمینی از میزان مرگ و میر ناشی از کوید-۱۹ دست پیدا کنند. با این وجود مراجعه به وب سایت سازمان ثبت احوال کشور و مراجعه ب بخش آمار درگذشتگان نشان می‌دهد که این سازمان آمار درگذشتگان زمستان سال ۱۳۹۸ را اعلام نکرده است. براساس پیگیری برخی از خبرنگاران، این سازمان اعلام کرده است که به درخواست کمیته مقابله با کرونا، از انتشار آمار مرگ زمستان ۱۳۹۸ معذور است. این مساله تنها نشانه عدم شفافیت نیست که اعتماد عمومی به نهاد تصمیم‌گیر را کاهش می‌دهد. تنها دلیل منع ثبت احوال و بهشت زهرا از اعلام آمار متوفیان امکان استخراج تناقض در آمار اعلام شده رسمی در مورد مرگ ناشی از کرونا است. این بی‌اعتمادی حاصل از سیاست اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا، باعث می‌شود تا زحمات نیروی درمانی و پزشکی کشور که با کمترین امکانات در حال مبارزه با این بیماری هستند نیز زیر سایه این سو سیاست رود.

سیگار شما را می کشد اما احتمالاً ابتلا به کوید-۱۹ را کاهش می‌دهد

نتیجه بررسی‌هایی که اخیرا در چند کشور و از جمله فرانسه صورت گرفته است، نشان می دهد میزان ابتلا به کوید-۱۹ در افرادی که سیگار می‌کشند به گونه چشمگیری کمتر از دیگران است. به گزارش اکونومیست ، درحالی که به طور طبیعی افرادی که به طور روزانه سیگار می‌کشند باید هم از نظر آسیب‌پذیری ریوی و هم به واسطه خود عمل سیگار کشیدن که به دلیل دم و بازدم عمیق‌تر احتمال دریافت ویروس را بیشتر می‌کند هم در معرض ابتلای بالاتر و هم در معرض تهدیدات بیشتر باشند، اما آمارهای موجود ناشن می دهد تنها درصد بسیار پایینی ازمبتلایان را سیگاری ها تشکیل می‌دهند.

این مساله احتمالا حاصل تاثیر غیر مستقیمی است که نیکوتین بر گیرنده‌های ACE2 که ویروس SARS-CoV-2 از آن برای اتصال و نفوذ به سلول‌های دستگاه تنفسی استفاده می‌کند داشته باشد.

این مشاهده هنوز برای تایید نیاز به تحقیقات بالینی بیشتر دارد اما نتیجه آن قطعا توصیه به استعمال دخانیات نخواهد بود. بلکه ممکن است با کشف عملکرد ناشی از تاثیر نیکوتین و در صورت تایید بعدی این مشاهدات از آن برای طراحی استراتژی مقابله با ویروس استفاده شود. بنابراین لطفا کوید-۱۹ را بهانه سیگار کشیدن نکنید.

فشار بر چین برای بازکردن درهای مرکز ویروس‌شناسی ووهان به روی تحقیقات بین‌المللی

ساینس: در حالیکه جهان برای حل بحران همه‌گیری کوید-۱۹ در تلاشی بی‌سابقه قرار دارد و در اثر آن با بحرانی اقتصادی روبرو است، تلاش برای پیدا کردن مقصری در این زمینه بالا گرفته است و چین در کانون این اتهام‌ها قرار دارد. در روزهای اخیر کارزاری کلامی علیه چین به خصوص با محوریت مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا علیه چین شدت گرفته است که نه تنها این کشور را به دلیل عدم انتشار سریع و به موقع داده‌های خود ملامت می ‌کند که ویروس SARS-CoV-2 را محصولی مصنوعی و ساخته شده در مرکز ویروس‌شناسی ووهان می‌داند.

اگرچه هیچ دلیل و نشان علمی بر این ادعا وجود ندارد اما موجی بزرگ به همراه این ادعا ایجاد شده است.

در همین حال، بسیاری از کشورهای غربی نیز از چین خواسته‌اند تا مجوز بازبینی و بررسی و تحقیق از مرکز ویروس شناسی ووهان و همچنین بررسی عملکرد این دولت در ابتدای همه‌گیری را صادر کند. مساله‌ای که چین به طور جدی با آن مخالفت می‌کند.

قابل ذکر است که اگرچه جامعه علمی تا کنون هیچ دلیلی بر دست ساز بودن این ویروس در اختیار ندارد اما دلایل اثبات شده ای از کم‌کاری و پنهان‌کاری چین در انتشار به موقع اطلاعات مربوط به این بیماری و حتی سرکوب جریان اطلاعات در این زمینه وجود دارد.

اجلاس جهانی واکسن به صورت مجازی برگزار می‌شود: آمریکا در آن حضور نخواهد داشت

واشنگتن پست: روز دوشنبه جمعی از رهبران جهان به میزبان اورسلا فون دِر لین، رییس کمیسیون اروپا، به طور مجازی گردهم آمدند و تعهد کردند کمکی چند میلیارد دلاری را برای کمک به ساخت و توزیع سریع واکسن SARS-CoV-2 به مراکز تحقیقاتی اهدا کنند. در این نشست – همانند نشست قبلی جهانی – ترامپ غایب اصلی به شمار می‌رفت. به نظر می‌رسد دولت ترامپ در نظر دارد مسیر مستقل خود را در مقابله با همه‌گیری طی کند و این در حالی است که این کشور در حال حاضر کانون همه‌گیری در جهان به شمار می‌رود.

پرونده یک قاتل

ویروس SARS-CoV-2 ویروس زیرکی است. این ویروس با سرعتی غیر منتظره رشد پیدا کرده است و اکنون به یکی از اصلی‌ترین قاتلان سیاره ما بدل شده است. قاتلی بدون مرز که جهانی را اسیر خود کرده و روند زندگی معمول انسان‌ها را به چالش کشیده است.

اما چه چیزی باعث می شود این ویروس به چنین موجود موثری بدل شود؟ چیزهای زیادی هست که هنوز درباره این ویروس نمی‌دانیم اما نویسندگان مجله نیچر، بر اساس آنچه تا کنون می‌دانیم پرونده‌ای در باره این ویروس تهیه کرده اند که می‌توانید آن را در ادامه دانلود کرده و مطالعه کنید.

استقبال از روش درمان سرم پلاسما برای مقابله با کوید-۱۹

تلاش برای درمان مبتلایان به کوید-۱۹ با استفاده از خون حاوی آنتی‌بادی افرادی که پیش‌تر به این بیماری مبتلا و درمان شده‌اند روشی قدیمی و با سابقه‌ای یک قرنی است. تا کنون مدارک کافی درباره اینکه تا چه حد این روش در مقابله با کوید-۱۹ موثر است وجود ندارد و تحقیقات در این زمینه ناقص است با این وجود استقبال از این روش در جهان رو به افزایش است و دلیل آن نیز به این بر می‌گردد که به شرطی که خون اهدا کنندگان که پلاسما از طریق آن تهیه می‌شود، بررسی شود، این روش نسبتاً امن و در دسترس است. در ایالات متحده و انگلستان فراخوان‌های بزرگی برای دعوت از بیماران درمان شده برای اهدای پلاسما به عمل آمده و چندین شرکت داروسازی نیز در تلاش هستند تا با کمک آنتی‌بادی موجود در پلاسمای درمان شدگان به تولید دارو بپردازند. قابل ذکر است استفاده تجربی از درمان پلاسمای خون درمان شدگان از ابتدای شیوع کوید-۱۹ در ایران از سوی پزشکان بیمارستان مسیح دانشوری در تهران در پیش گرفته شده بود و بر اساس اعلام مسئولان این بیمارستان نتایج مثبتی نیز به همراه داشته است.

آخرین داده‌ها

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی دانشگاه جان هاپکینز و بر اساس آمار رسمی کشورها، تعداد کل بیماران تایید شده مبتلا به کوید-۱۹ در جهان به ۳۵۷۱۶۱۵ نفر رسیده است.

بر اساس این آمار تا کنون ۲۵۰۱۳۴ نفر در اثر ابتلا به این بیماری در گذشته اند. همچنین بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، تعداد مجموع مبتلایان در ایران به ۹۸۶۴۷ نفر و تعداد قربانیان کوید-۱۹ در کشورمان به ۶۲۷۷ نفر رسیده است.

همچنین آمار رسمی مبتلایان در افغانستان به ۲۸۹۴ و تعداد مرگ ناشی از آن به ۹۰ نفر رسیده است.

ایالات متحده با ۱۱۷۶۹۰۵ ابتلا و ۶۸۳۶۷ مرگ نقطه کانونی همه‌گیری در جهان به شمار می‌رود.

کوید-۱۹ و لخته‌های خون؟ متخصصان پوست وارد می‌شوند

در گزارش یک پرونده که برای مشاهده عمومی بر بستر اسناد گوگل منتشر شده است، گروهی از محققان به سرپرستی پزشکی از دانشگاه یِل به توضیح نتایج نمونه‌برداری از مردی ۲۲ ساله پرداخته‌اند که غیر از بروز علایم مشکوک به کوید-۱۹، سالم بوده است؛ ولی لخته‌های خونی در پایش ایجاد شده است. این بیمار به توصیف التهاب در پای خود پرداخته که منجر به سوزش و درد شده است. گزارشی که پیش‌تر از سوی گروه تحقیقاتی دیگری منتشر شده بود، به توصیف بیمار دیگری پرداخته که عارضه پوستی مشابهی را تجربه کرده بود. با این وجود، آن گروه نشانه‌ای از وجود لخته خون به عنوان عامل این پدیده پیدا نکردند. آن گروه به این باور رسیده بود که این التهاب پوستی در آن بیمار باید مشابه با شرایطی باشد که به «سرماسوزک» (Pernion/Chilblains) معروف است و بر اثر التهاب و به ویژه به واسطه مجاورت طولانی مدت با دمای پایین و رطوبت ایجاد می‌شود. گروه تحقیقاتی دانشگاه یل، اما معتقدند که اینکه گروه قبلی نتوانسته است متوجه حضور لخته خون به عنوان دلیل اصلی این پدیده شود، به زمان و محل نمونه‌برداری از این عارضه بر می‌گردد. در این مورد نشانه‌های لخته‌های خونی کوچک اما غیرعادی مشاهده شده است. این ریز توده‌ها مشابه ضایعاتی است که در ریه بیماران درگذشته از کوید-۱۹ مشاهده شده است. (این موضوع پیش‌تر در بریف-۱۹ مورد اشاره قرار گرفته بود.) با وجود اینکه این گزارش تنها مربوط به یک پرونده است اما به مجموعه اسناد و مدارکی افزوده شده است که این حدس را مطرح می‌کنند که کوید-۱۹ باعث (یا حداقل مرتبط) با ایجاد لخته‌های خونی است. با این وجود، باید در نظر داشت، بیماری که در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته است، مشکوک به ابتلا به SARS-CoV-2 است اما به طریق آزمایشگاهی این موضوع تایید نشده است. گزارش جامع‌تری از این موضوع باید بر اساس چندین بیمار تایید شده قطعی به کوید-۱۹ باشد.

جرمی ساموئل فاوست – Jeremy Samuel Faust MD MS

به نظر می‌رسد آلودگی هوا بر افزایش نرخ مرگ کوید-۱۹ موثر باشد

در پیش‌نویس مقاله‌ای که در medRxiv منتشر شده است محققان دانشگاه هاروارد برای نخستین بار توانسته‌اند ارتباطی میان نرخ مرگ ناشی از کوید-۱۹ و مجاورت طولانی مدت در برابر هوای آلوده پیدا کنند. در این مطالعه داده‌های کشوری ایالات متحده تا تاریخ ۲۲ آوریل (۳ اردیبهشت) بررسی شده است و دربردارنده داده‌های مرگ مربوط به ۵۸۱۷ نفر در ۳۰۸۷ منطقه تقسیمات کشوری ایالات متحده می‌شود (که عملاً بازتابی از ۹۸ درصد جامعه آمریکا است). نویسندگان این تحقیق دریافته‌اند که مجاورت طولانی بودن در معرض هوای آلوده و افزایش احتمال مرگ در اثر کوید-۱۹ در ارتباط با هم هستند. به طور خاص نویسنده‌های این تحقیق به این نتیجه رسید‌ه‌اند، حتی اندک افزایشی در میزان آلودگی هوا (۱ میکروگرم در یک متر مکعب) با افزایشی ۸ درصدی در افزایش احتمال مرگ یک نفر در اثر ابتلا به کوید-۱۹ موثر است. این یافته به این معنی است که در شخصی که در شرایط عادی تنها ۲ درصد احتمال مرگ در اثر این بیماری وجود دارد، مجاورت در هوای آلوده این عدد این را به ۲٫۱۶ درصد افزایش می‌دهد.

با وجودی که این افزایش مطلق اندکی به نظر می‌رسد، اما با توجه به سطحی که آلودگی هوا در بر می‌گیرد می‌تواند تاثیری قابل توجه داشته باشد. بخش اورژانس به طور معمول در هنگام افزایش آلودگی هوا شاهد حضور تعداد بیشتری از بیماران هستند. داده های قبلی مربوط به همه‌گیری آنفلونزای اسپانیایی در سال ۱۹۱۸، همه‌گیری سارس در سال ۲۰۰۳ و همه‌گیری H1N1 در سال ۲۰۰۹ نتایج مشابهی را در مورد نسبت میان آلودگی هوا و نرخ مرگ ناشی از عفونت به همراه داشته است.

آیدا حداد – Aida Haddad, Mdiv

نرخ مرگ و بستری ناشی از کوید – ۱۹: نامتعادل در محلات مختلف نیویورک

نویسندگان گزارشی تحقیقی که در JAMA منتشر شده است، به این نتیجه رسیده‌اند که با وجود اینکه محله منهتن تراکم جمعیت بیشتری از محله برانکس دارد، تعداد تست‌های کمتری در آن انجام شده و تعداد تخت‌های بیمارستانی آن در حد محله برانکس است، اما تعداد نرخ بستری شدن و مرگ در هر ۱۰۰ هزار نفر در برانکس بیش از منهتن بوده است. منهتن و جزیره استن تنها دو محله نیویورک هستند که عمده ساکنان آن را سفیدپوستان تشکیل می‌دهند. در این محله‌ها، تعداد مرگ ناشی از کوید-۱۹ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در مقایسه با بروکلین، برانکس و گویینز، پایین‌تر است. این محققان به این نتیجه رسید‌ه‌اند که عواملی مانند شیوع بیماری‌های دیگر در بین ساکنان این نواحی، نیازی که حرفه ساکنان این نواحی برای در معرض دیگران قرار گرفتن دارند و همچنین اجبارهای یکه شرایط اقتصادی- اجتماعی به این افراد وارد کرده و همچنین نابرابر‌های نژادی در بین ساکنان محلات غیر سفید پوست نشین، عاملی بر بروز این عدم توازن در آمار مربوط به کوید-۱۹ در سطح شهر نیویورک بوده باشد.

آیدا حداد – Aida Haddad, MDiv

ماسک‌برداری عامدانه در اثر تهدید

در پی دستور مقام‌های شهری استیل‌واتر در اوکلاهاما مبنی بر ضرورت استفاده زا ماسک در مکان‌های عمومی و تجاری، برخی از مردم و کارمندان اقدام به تهدید خشونت آمیز و اعمال تعرض‌های مختلف به صاحبان کاری کردند که قصد داشتند این قانون را رعایت کنند. حال در پاسخ به این تهدیدها مقام‌های شهری از دستورالعمل خود عقب‌نشینی کرده و این قانون را معلق کردند. شهردار این شهر، اعلام کرده است که نیروی پلیس کافی در اختیار ندارد تا بتواند از اجرای دقیق این قانون اطمینان حاصل کند. او همچنین تاکید کرده است که به نظر می‌رسد شهروندان این شهر نمی‌توانند درک کنند که هدف این طرح و سیاست چه بوده است. در همین حال مایک دی‌واین، فرماندار ایالت اوهایو، نیز قانون ضرورت استفاده از ماسک در این ایالت را لغو کرده گفته است: «باید ببینید که چه کاری را می‌توانید انجام دهید و برای انجام چه کارهایی ناتوان هستید.» در حال حاضر حدود یک نفر از هر ۵۸۸ ساکن ایالت اوهایو به ویروس SARS-CoV-2 مبتلا شده است که اندکی کمتر از میانگین ملی در امریکا است.

جرمی فاوست – Jeremy Samuel Faust MD MS

ایالت‌ها توصیه کاخ سفید برای بازگشایی کشور را نادیده می‌گیرند

دولت ترامپ، به ‌تازگی توصیه‌نامه‌ای را برای بازگشایی کشور در سطح ایالت‌ها و بخش‌های محلی منتشر کرده و در آن سه مرحله برای بازگشایی این بخش‌ها را مطرح کرده است. تا کنون هیچ بخش و ناحیه‌ای از کشور نتوانسته‌اند شرایط آغاز اجرای این طرح که کاخ سفید آن‌ها را برای آغاز مرحله اول بازگشایی ضروری دانسته بود، احراز کنند. جَرِد کوشنر ،مشاور ارشد ترامپ گفته است: «در این مورد ما از بخش پزشکی این همه‌گیری عبور کرده‌ایم.» ب ااین وجود تعداد مرگ‌های روزانه ناشی از کوید-۱۹ در ایالات متحده، بله نظر ثابت می‌آید و هیچ کاهش چشمگیری در این تعداد به چشم نمی‌خورد. فشارهای اقتصادی از جمله افزایش تعداد درخواست‌های مربوط به وام بیکاری و وام های کمک به تجارت‌های کوچک، که باعث کاهش منابع مالی این کمک‌ها شده است، به نظر می‌رسد نقشی اساسی در تصمیم‌گیری سیاسی درباره نحوه مبارزه با این همه‌گیری بازی می کند.

جاشوا لسکو – Jashua Lesk, MD

مصائب قبیله‌های بومیان ادامه دارد

هفته گذشته بریف-۱۹ به توصیف تاثیرات نامتوازنی پرداخت که همه‌گیری کوید – ۱۹ بر ملت ناواهو، وارد گذاشته است. تاخیر در اهدای کمک‌های مالی پیش‌بینی شده تحت قانون CARES که در آن بودجه‌ای ۳ تریلیون دلار برای مبارزه با مشکلات اقتصادی کوید-۱۹ تصویب شده بود، تنها یکی از مشکلاتی است که ملت ناواهو با آن دست به گریبان است. این قانون مبلغ ۸ میلیارد دلار را برای کمک به دولت قبایل بومیان آمریکا در نظر گرفته بود. با این وجود شرکت بومیان آلاسکا که نهادی انتفاعی است ادعا کرده بود که آن‌ها نیز باید به این بودجه دسترسی داشته باشند. ادعای آن ها بر این مبنا است که این شرکت بخشی از زمین‌های بومیان را اداره کرده و در نتیجه در نقش نهادی شبه دولتی رفتار می‌کند. پس از آنکه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده به این شرکت اجازه ثبت درخواست و رقابت برای دریافت این بودجه را داد، دولت‌های قبایل بومیان با طرح شکایتی علیه این وزارتخانه به این تصمیم اعتراض کردند. نتیجه این اختلاف این بود که اکنون و تا تعیین تکلیف این شکایت دسترسی به کل این بودجه برای همگان مسدود شده و تاخیر بیشتری برای رسیدن آن به دست دولت‌های بومیان که به شدت به آن نیازمند هستند، ایجاد کرده است.

192174