۱۶ اردیبهشت

آخرین اخبار از همه گیری کرونا ویروس

تصویر آخرین اخبار از همه گیری کرونا ویروس
جهان با همه گیری ویروس SARS-CoV-2 درگیر است. تا زمانی که این همه گیری ادامه دارد می توانید خبرهای فوری و به روزرسانی هایی را به قلم پوریا ناظمی، روزنامه نگار علم دنبال کنید.

کرونا بین ما بوده است پیش از آنکه متوجهش شویم

بر اساس گزارش نیوساینتیست بررسی مجدد نمونه بیماری که روز ۲۷ دسامبر سال گذشته (۶ دی ماه ۱۳۹۸) به دلیل ابتلا به ذات‌الریه در فرانسه بستری شده بود، احتمال اینکه این شخص در آن زمان مبتلا به کوید-۱۹ بوده باشد را مطرح کرده است. فرانسه به طور رسمی، نخستین مورد ابتلا به کویروس SARS-CoV-2 را روز ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) اعلام کرد و این یکی از نخستین نمونه‌های تایید شده در اروپا بود.

کریستین لیندمایر، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت، از همه کشورها خواسته است تا به طور مشابه به بررسی دوباره نمونه‌های مشکوک قدیمی‌تر بپردازند. البته این خطر وجود دارد که در این موارد دقت و اعتبار آزمون‌ها چندان دقیق نباشد. اما اگر این روند درست باشد خبر از حضور طولانی‌تر ویروس در جامعه می‌دهد و می تواند بر روند تصمیم‌گیری برای بازگشایی کشورها و مقابله با ویروس اثر بگذارد.

هندوستان: افزایش ابتلاها، کاهش محدودیت‌ها

دولت هندوستان اعلام کرد که برخی از محدودیت های لحاظ شده برای مقابله با کوید-۱۹ را از روز گذشته لغو کرده است. این درحالی است روز گذشته این کشور شاهد افزایش موارد ابتلای به ویروس SARS-CoV-2 بوده است. قرنطینه پنج هفته‌ای در هندوستان به طور خاص تاثیر مضاعفی بر ۴۰ میلیون کارگر مهاجر در این کشور داشته است.

هشدار آنتونی فاوچی به بازگشایی زودهنگام

دکتر آنتونی فاوچی، یکی از چهره‌های اصلی کارگروه مقابله با کرونا در دولت ایالت متحده، نسبت به عوارض شدید و جبران ناپذیر بازگشایی زودهنگام کشور هشدار داد. به گزارش CNN او در این باره گفت: «حاضرید چه تعداد کشته و چه تعداد رنج را بپذیرید تا زودتر به شرایطی شبیه آن چه نرمال می‌دانید بازگردید؟»
این در حالی است که ایالات متحده به سرعت در مسیر بازگشایی کشور حرکت می کند.

توصیه‌های «خوشه جهانی حفاظت» درباره وضعیت کوید-۱۹ در افغانستان

افغانستان در حالی در حال مبارزه با همه‌گیری کوید-۱۹ است که با چالش‌های داخلی و خارجی متعددی دست به گریبان است. گزارشی که خوشه جهانی محافظت درباره این کشور و وضعیت آن در مقابله با کوید-۱۹ منتشر کرده است بیان می‌کند که اقدام‌های توصیه شده برای مقابله با افزایش شیوع همه‌گیری فشار مضاعفی بر وضع اقتصادی شکننده بسیاری از خانواده‌های افغانستان وارد کرده است. بر اساس این گزارش زنان و کودکان به طور خاص در معرض خطرات ناشی از این فشار هستند. این گزارش توصیه کرده است که رهبران مذهبی، ریش‌سفیدان و معتمدان نقش موثر و فعال تری در تلاش برای کاهش خشونت‌های ناشی از این وضعیت بر زنان و کودکان در پیش بگیرند. همچنین این گزارش تاکید کرده است که باید تلاش‌های جدی برای کاهش اَنگ زدن بر کسانی که از ایران و پاکستان که نقاط شیوع اصلی در منطقه به شمار می‌روند به افغانستان باز می‌گردند صورت گیرد و به طور خاص برای مقابله با اخبار غلط و خرافات اقدام شود.

به نظر می‌رسد اضافه وزن عامل خطری برای حاد شدن عوارض بیماری کوید در بیماران جوان‌تر باشد

یادداشتی که در مجله لنست منتشر شده است به توصیف تعداد روزافزونی از بیماران جوانی می‌پردازد که در ایالات متحده مبتلا به کوید-۱۹ شده‌اند و رابطه میان بروز این بیماری و اضافه وزن و سایر بیماری های زمینه جدی، پرداخته است. از زمانی که این همه‌گیری آغاز شده است، مشخص بود که بیماران مسن‌تر که از تعدادی بیماری مزمن زمینه‌ای رنج می‌برند در معرض خطر بیشتری از دیگران قرار دارند. حال این سوال مطرح است که آیا اضافه وزن و چاقی مفرط نیز یکی از این شرایط به شمار می‌رود؟ محققان برای پاسخ به این پرسش به مرور مکتوبات پزشکی موجود پرداخته و از جمله بزرگ‌ترین تحقیقی که برروی ۱۵۹۱ بیمار بخش مراقبت‌های ویژه در ایتالیا صورت گرفته است را بررسی کرده‌اند. میانگین سنی این بیماران ۶۳ سال بوده و تنها ۱۳ درصد آن ها کمتر از ۵۱ سال سن داشته‌اند. در آن مطالعه مشخص شده بود که (همانند یافته‌های چین) مهمترین عامل مشترک بیماری مزمن در بین بیمارانی که دچار شرایط حاد / بحرانی کوید-۱۹ شدند، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲ و بیماری‌های مزمن انسداد ریه بوده است. البته مساله این است که اضافه وزن حاد (Obesity) در میان کشورهایی که در ابتدای همه‌گیری به طور جدی مورد آسیب کوید-۱۹ قرار گرفتند چندان رایج نبوده است. در چین، شیوع اضافه وزن افراطی، تنها ۶٫۲ درصد بوده است. این اعداد در ایتالیا (۲۰ درصد) و اسپانیا (۲۴ درصد) کمی بالاتر بوده است. در ایالات متحده، شیوع چاقی افراطی حدود ۴۰ درصد است. زمانی که محققان به بررسی ۲۶۵ بیمار بستری شده در بخش مراقبت‌های ویژه در ایالات متحده پرداختند متوجه شدند که احتمال بالایی وجود دارد که بیماران جوان‌تر دجار چاقی باشند. فرضیه موجود برای تاثیر چاقی بر شدت بیماری کوید-۱۹ بر این مبنا است که احتمالاً این عارضه منجر به دشواری بیشتر تنفس در ریه می‌شود (برخی حتی این پیشنهاد را مطرح کرده‌اند که چطور ممکن است این عارضه راه متفاوت و موثرتری برای ویروس جهت ورود به سلول‌های دستگاه تنفسی باز کند) این اتفاق باعث کاهش توانایی سیستم دفاعی بدن در مبارزه علیه SARS-CoV-2 می‌شود. فشاری که این عفونت بر سیستم عروق ما وارد می‌کند ممکن است همچنین در بیماران دچار چاقی نمود بیشتری پیدا کند.

آنی جنزل – Annie Gensel, M.S

آیا ویروس فعلی از نسخه اولیه آن همه‌گیر تر است؟

گروهی از دانشمندان و محققان آزمایشگاه ملی لس‌آلاموس، به بررسی تغییرات و جهش های ژنتیکی رخ داده در ویروس SARS-CoV-2 از آغاز شروع همه‌گیری تا کنون پرداخته‌اند. این گروه با انتشار پیش‌مقاله‌ای در biorxiv نتایج تحقیقات خود را در گزارشی ۳۳ صفحه‌ای منتشر کرده‌اند. بر اساس این تحقیق، رشته‌ای از ویروس که در حال حاضر در جهان شیوع دارد، نسبت به نسخه اولیه و مرجع ویروس ووهان، جهشی موثر داشته است. این جهش در حروف تعیین کننده رفتار شاخک‌های این ویروس بوده و امکان اتصال و تزریق به سلول را در این نسخه افزایش داده است.
بررسی ژنتیک ویروس به دانشمندان کمک می‌کند تا ضمن دنبال کردن تغییرات این موجودات مسیر موثرتری برای مقابله با آن پیدا کنند.

واکنش اداره دارو غذا به آزمون‌های غیر معتبر پادتن


پیش از این در بریف۱۹ درباره کیفیت پایین برخی از آزمون‌های پادتن گزارش داده بودیم. این آزمون‌ها تحت مجوز اضطراری سازمان نظارت بر دارو و غذای ایالات متحده به بازار عرضه شدند و در نتیجه از دل مسیر بازبینی و بررسی دقیق و سختگیرانه‌ای که در شرایط عادی باید از آن عبور کنند، عبور نکرده‌اند. بسیاری از این آزمون‌های تازه اما از تولید نتیجه دقیق عاجز هستند. این مساله‌ای است که می‌تواند تاثیری جدی و قابل توجه بر تصمیم‌گیری ایالت‌ها در تنظیم سیاست بازگشایی خود داشته باشد. برای مقابله عدم دقت این آزمایش‌ها روز گذشته، FDA به سازندگان آزمون‌های پادتن دستور داده است که در مدت ۱۰ روز شواهد و مستندات خود مبنی بر دقت آزمون‌های خود را به این اداره تحویل دهند. شرکت‌هایی که در این بازه این مدارک را ارائه ندهند، مجوز توزیع آزمون‌های خود را از دست خواهند داد. چنانچه قصد ما این باشد که بر اساس داده‌های علوم همه‌گیری تصمیم‌گیری کنیم، ضرورتی غیر قابل انکار است که داده‌های ما تا حد امکان دقیق و قابل استناد باشد. تصمیم FDA گامی مهم برای تضمین اعتبار این داده‌ها است.
کیمی چرنوبی – Kimi Chernoby, MD, JD

CDC پاسخی بر چرایی بستری شدن بیشتر سیاهپوستان ندارد

گزارش هفتگی مرگ و میر تازه منتشر شده از سوی CDC نشان می‌دهد در حالیکه بیماران سیاه‌پوست، ۴۷ درصد کل بستری‌ها در آتلانتا و جنوب جورجیا را در طول ماه مارس به خود اختصاص داده‌اند، اما زمانی که نوبت به کوید-۱۹ می‌‌رسد سیاه‌پوستان ۸۰ درصد کل بیماران بستری شده را به خود اختصاص می دهند. میانگین سنی بین بیماران سیاه‌پوست و غیر سیاه‌پوست تفاوت معنی داری ندارد، اما در بین سیاه‌پوستان، دیابت، بیماری‌های قلبی یا چاقی مفرط بیشتر مشاهده شده است و همچنین بیشتر آنها تحت پوشش بیمه خدمات درمانی عمومی بوده‌اند. در مورد خدمات و درمان کوید-۱۹ بیماران سیاه‌پوست، به نظر نمی‌رسد که بیماران سیاه‌پوست، احتمال بیشتری برای نیاز به دستگاه تنفس مکانیکی یا مرگ ناشی از کوید-۱۹ داشته باشند. این مطالعه نشان می‌دهد که در این موارد، اگرچه سیاه‌پوستان به طور کلی تفاوتی در میزان شانس بستری شدن در بیمارستان نشان نمی‌دهند اما به طور غیر متوازنی درصد بالاتری از بستری شدن به خصوص در مورد کوید-۱۹ را نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد، سیاه‌پوستان در جورجیا به نسبت درصد ابتلای بیشتری به SARS-CoV-2 بر مبنای آزمون‌های انجام شده را نسبت به بقیه گروه‌های جمعیتی در ایالت داشته باشند ،اما این تفاوت به قدری کوچک است که نمی‌تواند تفاوت میان نرخ بستری شدنی که در اینجا به آن اشاره شده است را توضیح دهد. البته باید در نظر داشت که احتمال تست سیاه‌پوستان برای SARS-CoV-2 کمتر از سفیدپوستان است و به همین دلیل هم ممکن است آمار مربوط به نرخ ابتلا د رمیان این گروه به طور غیرواقعی کمتر از واقعیت باشد.
در همین حال گروهی از پزشکان پیشنهادی را با هدف کاهش عدم توازن نژادی در مورد کوید-۱۹ ارائه داده‌اند. این طرح، از جمله بر تلاش برای افزایش فشارها برای «اندازه‌گیری دقیق عدم توازن نژادی در مورد بیماری و الزام افزایش آزمون‌ها، منابع پزشکی و در نهایت اطمینان از عدم تبعیض در فرآیند نهایی واکسیناسیون» تاکید شده است. همچنین در این طرح بر افزایش خدمات بیمه درمان پزشکی برای تحت پوشش گرفتن کسانی که به تازگی و به خاطر کوید-۱۹ بیمه درمانی خود را از دست داده‌اند و رفع موانع ثبت نام برای خدمات اجتماعی تاکید شده است. در نهایت کارشناسان تاکید کرده‌اند باید بر تلاش ها برای سرمایه‌گذاری در مراکز سلامت محلی با هدف رساندن خدمات به جمعیت‌های اقلیت و از طریق منابع معتبر و قابل اعتماد درون این جوامع، افزوده شود.
آیدا حداد – Aida Haddad, M.Div

داده‌ها خبر از بازگشایی زودهنگام وخطرناک آمریکا می دهد


یکی از ویژگی‌های مشترک در بین طرح‌های مختلفی که برای بازگشایی کشور ارائه شده است و از جمله طرحی که از سوی ترامپ مطرح است تاکید بر این پیش‌شرط است که تعداد پرونده‌های ابتلا به کوید-۱۹ رو به کاهش گذاشته باشد. با این وجود سه ایالت در ایالات متحده روز گذشته در حالی فرآیند بازگشایی ایالت را آغاز کردند که شاهد افزایش تعداد مرگ و میر ناشی از کوید-۱۹ در آن ها رو به افزایش داشته است. موضوع نگران کننده‌تر، مدلی از توسعه بیماری است که از سوی دولت فدرال تهیه شده و تا پیش از این در دسترس عموم قرار نداشت. نسخه‌ای از این مدل روزگذشته به دست روزنامه نیویورک‌تایمز رسیده است و نشان می‌دهد که روند ملی مرگ ناشی از کوید-۱۹ در آمریکا رو به افزایش است. علاوه بر آن داده‌ها نشان از آن دارند که فلوریدا و جورجیا، دو ایالتی که زودتر از بقیه نسبت به بازگشایی اقدام کرده‌اند، در روزهای اخیر تعداد کمتری از آزمون‌های تشخیصی ابتلا را صورت داده‌اند و این در حالی است که یکی دیگر از پیش‌شرط‌های بازگشایی مطرح شده در طرح ترامپ، افزایش تعداد این آزمون‌ها بوده است. اگرچه هنوز تاثیرات بازگشایی مشخص نیست اما بازگشایی زودهنگام می تواند به قیمت جان‌های بسیاری تمام شود.
کیمی چرنوبی – Kimi Chernoby, MD, JD

مستند همه گیری نت فلیکس

اگر رویدادهای مروبط به همه گیری کوید – ۱۹ شما را نسبت به دنیای همه گیری های ویروسی کنجکاو کرده است، مستند شبمه نت فلیکس با عنوان pandemic برایتان جذاب خواهد بود.

مستندی شش قسمتی محصول شبکه نت‌فلیکس که در ژانویه سال ۲۰۲۰ و در میانه همه‌گیری کوید-۱۹ منتشر شد. قسمت اول این سریال به داستان کسانی اختصاص دارد که در خط مقدم علیه همه‌گیری‌ها فعالیت می‌کند. قسمت‌های بعدی این سریال به احتمال یک همه‌گیری تازه از خانواده آنفلونزا، تحقیقات برای ساخت واکسنی همگانی علیه همه بیماری‌ها، ویروس‌های تازه، جنبش ضد واکسیناسیون و همه‌گیری ابولا در آفریقا می پردازد.

192197