۱۷ اردیبهشت

آخرین اخبار از همه گیری کرونا ویروس

تصویر آخرین اخبار از همه گیری کرونا ویروس
جهان با همه گیری ویروس SARS-CoV-2 درگیر است. تا زمانی که این همه گیری ادامه دارد می توانید خبرهای فوری و به روزرسانی هایی را به قلم پوریا ناظمی، روزنامه نگار علم دنبال کنید.

با ثبت بیش از ۳۰ هزار مرگ انگلستان به جایگاه دومین قربانی بزرگ کوید-۱۹ در جهان رسید

بر اساس آخرین داده‌های منتشر شده تعداد قربانیان کوید-۱۹ در انگلستان به عدد ۳۰۰۷۶ رسید و با پشت سر گذاشتن ۲۹۶۸۴ کشته در ایتالیا، این کشور را به جایگاه نخست قربانیان در اروپا و دومین کشور از نظر تعداد قربانیان پس از ایالات متحده رسانده است. بخش بزرگی از قربانیان در خانه‌های سالمندان و مراقبت از افراد مسن رخ داده است. بوریس جانسون، نخست وزیر انگلستان که خود از شرایط بحرانی و حاد کوید-۱۹ نجات یافته است، ابراز امیدواری کرد که تا آخر ماه جاری میلادی، این کشور بتواند روزانه ۲۰۰ هزار مورد آزمون ابتلا را اجرا کند.

ترامپ با نقض گفته روز گذشته خود: کارگروه کرونا دولت به کار خود ادامه می‌دهد

رییس جمهور ایالات متحده، اعلام کرد که کارگروه مقابله با همه‌گیری کرونا در کاخ سفید به طور نامحدود به کار خود ادامه خواهد داد. این در حالی است که روز گذشته وی اعلام کرده بود، این کارگروه که زیر نظر مایک پنسT معاون اول او به کار مشغول است و مسئولیت سیاست‌گذاری در مقابله با کروناویروس جدید را در سطح فدرال بر عهده دارد طی چند هفته آینده به تدریج منحل خواهد شد. در همین حال شبیه‌سازی که از سوی دانشگاه واشنگتن صورت گرفته، پیش‌بینی ‌کرده است در صورت بازگشایی پیش از موعد کشور، تعداد قربانیان این همه‌گیری در آمریکا تا ۴ آگوست به ۱۳۴ هزار نفر خواهد رسید.

کاهش محدودیت‌ها در آلمان

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، اعلام کرده است بخش دیگری از محدودیت‌ها برای مبارزه با کوید-۱۹ برداشته خواهد شد. در این مرحله برخی از مغازه‌های بزرگ به شرط رعایت قوانین سختگیرانه رعایت بهداشت محیط، کارکنان و مشتریان، بازگشایی خواهند شد و اجازه ملاقات افراد غیر عضو یک خانواده نیز صادر شده است. به گفته صدراعظم آلمان، این کشور اکنون به مرحله‌ای رسسیده است که «می‌تواند اعلام کند به هدف خود در کاهش سرعت انتقال ویروس دست پیدا کرده است.»

نمودار بالا روند ابتلاهای روزانه به کوید-۱۹ را در آلمان نشان می‌دهد که یکی از معیارهای تصمیم گیری برای آزاد کردن برخی از محدودیت‌ها بوده است.

دبیرستان‌های ووهان بازگشایی شدند

برای نخستین بار از آغاز همه‌گیری دانش‌آموزان دبیرستانی در ووهان که نقطه آغاز همه‌گیری کوید-۱۹ بود اجازه یافتند به مدارس خود بازگردند. این مدارس از ماه ژانویه امسال بسته بودند. همچنین ۵۷ هزار دانش‌آموز در این شهر اجازه یافتند در کنکور سراسری دانشگاه‌های چین شرکت کنند. این آزمون با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار خواهد شد.

گزارش افشاگرانه دانشمند ارشد واکسن سازی آمریکا

به گزارش رادیو ملی، ریک برایت، یکی از چهره‌های علمی شناخته شده و مقام ارشد نهادی که در ایالات متحده وظیفه طراحی راهبرد د رمقابله با همه‌گیری‌ها و توسعه واکسن را دارد، با تنظیم فرم شهادتنامه افشاگرانه (Wistleblower) را خطاب به دفتر دادستانی ویژه ایالات متحده تنظیم و ارسال کرد.

برایت که معاونت وزارت بهداشت و مسئولیت نهاد مقابله با رویدادهای زیستی غیرمنتظره را بر عهده داشت، هفته گذشته به طور غیرمنتظره‌ای در میانه همه‌گیری کرونا از سمت خود عزل و به سمت کم اهمیت و غیر موثر دریگری منتقل شد. باریت اکنون و در این گزارش، خبرهای پیشین مبنی بر اینکه این عزل به دلیل مقاومت او دربرابر تصمیم‌های سیاسی به جای تکیه به روند علمی در مورد کرونا بوده است را تایید کرد.
او در این گزارش اشاره کرده است که از ابتدای ماه ژانویه نسبت به خطر همه‌گیری هشدار می‌داده است اما مقام‌های دولت و وزارت بهداشت این توصیه‌ها را نادیده گرفته‌اند و در زمانی که کشور با همه‌گیری روبرو شد به جای تلاش برای پیگیری روندهای علمی، وقت ،سرمایه و انرژی خود را بر روی درمان‌ها و روش‌های غیر علمی و بالقوه خطرناک متمرکز کردند.

تلاش برای بهبود رسیدگی به همه‌گیری کوید-۱۹ در کابل

وزارت صحت عامه افغانستان: به گزارش وزارت بهداشت افغانستان در ملاقاتی که دکتر فیروز وزیر بهداشت با والی کابل داشت، طرفین بر روی چگونگی جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، رسید‌گی فوری به موارد فوت ناشی از ویروسی و تقویت تیم‌های آزمایش ابتلا در شهر کابل بحث و تبادل نظر نمودند. در این دیدار همچنین قرار شد با هدف هماهنگی بیشتر میان ادارات مرتبط با این همه‌گیری کمیته‌های مشترکی ایجاد شود.

تهران به شرایط مطلوب نرسیده است

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که فرمانده ستاد مقابله با کرونا در شهر تهران معتقد است وضعیت شهر هنوز تا شرایط ایمن فاصله زیادی دارد و مردم باید از رفت و آمد غیر ضروری خودداری کنند. بر اساس این گزارش دکتر علیرضا زالی در گفتگو با شبکه خبر اشاره کرده است: «در روزهای آتی که با امواج جدیدی از بازگشایی مشاغل و اصناف در کلانشهرها از جمله تهران مواجه هستیم، کماکان خطر را جدی تلقی می‌کنیم». او از شهروندان و تمامی افرادی که با فرایند بازگشایی‌ها حضور متفاوتی را در سطح شهر در روزهای آتی تجربه خواهند کرد خواست بیش از گذشته به ملاحظات بهداشتی توجه ویژه داشته باشند.

دکتر زالی در ادامه افزود: همان‌طور که بارها اعلام کردیم در تهران هنوز به شرایط مطلوب نرسیده‌ایم که اعلام کاهش خطر کنیم. بنابراین افراد مطلقا از اجرای برنامه‌ها و شیوه‌نامه‌های ابلاغ شده بهداشتی تخطی نکنند.»

این در شرایطی است که بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران تعداد مبتلایان تایید شده به کوید-۱۹ در ایران از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشته است و همچنین در طی ۲۴ ساعت گذشته ۷۸ نفر دیگر به دلیل ابتلا به این بیماری درگذشته‌اند.

این در شرایطی است که وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا در ایران از اعلام آمار تفکیکی خودداری می‌کند و حتی اجازه انتشار آمار کلی مرگ از سوی سازمان ثبت احوال را نداده است. در همین راستا طی چند روز گذشته دسترسی به وب سایت رسمی وزارت بهداشت ایران برای کاربران غیر مقیم در ایران، مسدود شده است.

رکود بازار کشاورزی افغانستان زیر سایه کرونا

روزنامه هشت صبح: بازار فروش فرآورده‌های کشاورزی هرات، در پی گسترش ویروس کرونا، با رکود کم‌پیشینه‌ای دچار شده است. برخی کشاورزان هراتی ادعا دارند که طی روزهای پسین فروش محصولات‌شان ۵۰ درصد کاهش یافته است.

اعضای شورای ولایتی هرات، نیز نگران تداوم رکود بازار به دنبال افزایش مبتلایان کووید-۱۹ هستند و وارد شدن زیان هنگفت مالی به کشاورزان و نبود زمینه‌ی صادرات محصولات کشاورزی را، فاجعه‌بار توصیف می‌کنند.

ریاست زراعت هرات می‌پذیرد که همه‌گیری ویروس در این ولایت، بر فروش محصولات کشاورزی تأثیر منفی گذاشته، اما از آغاز برنامه‌ای برای پشتیبانی از دهقانان در وضعیت کرونا خبر می‌دهد.

خرید۴.۵ میلیون یورویی تجهیزات طبی برای مقابله با کرونا در افغانستان

روزنامه هشت صبح: اداره تدارکات ملی می‌گوید که افغانستان به ارزش ۴.۵ میلیون یورو تجهیزات طبی برای مقابله با ویروس کرونا از یک شرکت آلمانی خریداری کرده است. این محموله که دو روز پیش وارد افغانستان شده بود، به وزارت صحت عامه سپرده شده است.

رامین ایاز، سخنگوی اداره تدارکات ملی، به روزنامه ۸صبح گفت که ‎قرارداد خریداری این تجهیزات طبی با شرکت آلمانی (CAMED Medical System Gmbh) امضا شده بود و ۴.۵ میلیون یورو هزینه برداشته است.

فاصله گذاری اجتماعی درمان نیست، ایجاد فرصت برای جامعه علمی است

در روزهای اخیر به خصوص با آغاز بازگشایی برخی از کسب و کارها برخی از ناظران و حتی روزنامه‌نگاران علم این سوال را مطرح می‌کنند که ایده فاصله گذاری اجتماعی ایده بدی بوده است و هیچ کارآمدی در آن وجود نداشته است و حتی باعث تاخیر ایمنی جمعی می‌شود.
نکته مهمی که این افراد آن را فراموش می‌کنند این است که ایده فاصله گذاری اجتماعی به دلیل درمان و نابودی ویروس SARS-CoV-2 یا از بین بردن همه‌گیری نبوده و نیست. جامعه علمی از روز اول تاکید داشت که رعایت بهداشت فردی، فاصله گذاری اجتماعی و خانه‌نشینی، باعث خواهد شد تا اصطلاحاً منحنی ابتلا تخت شود. به این معنی که چگالی تعداد بیمار بر واحد زمان کاهش پیدا کند. این کاهش منجر به طولانی‌تر شدن مدت زمان حضور ویروس در جامعه می‌شود اما میزان ابتلا را در حدی نگاه می دارد که سیستم بهداشتی کشورها قادر به پاسخگویی باشند. به عبارت دیگر با تخت شدن این منحنی اگر کسی دچار این ویروس شد و نیازمند بستری در ICU یا استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی شد، تخت و ابزار و نیروی بهداشتی لازم برای درمان او وجود داشته باشد.
همچنین لازم به ذکر است که بازگشایی کشور در اثر تخت شدن منحنی، به معنی پایان همه‌گیری نیست تنها به این معنی است که در صورت ابتلا و نیاز شما به تختی در بخش مراقبت‌های ویژه این تخت در دسترس خواهد بود. این همه‌گیری تا زمان ایجاد ایمنی جمعی در میان ما خواهد بود و مطمئن‌ترین مسیر برای ایجاد این ایمنی واکسیناسیون است.

دنیای ویروس‌ها

اگر علاقه‌مند هستید بیشتر با دنیای شگفت‌انگیز و خیره کننده ویروس‌ها آشنا شوید و برخی از نمونه‌های تاریخی این همه‌گیری به زبانی دقیق اما جذاب و عمومی آشنا شوید، می‌توانید سفر خود به این دنیای شگفت انگیز را با کتاب خواندنی کارل زیمر با عنوان «سیاره‌ای از ویروس‌ها» یا A Planet of Viruses شروع کنید. در این کتاب، کارل زمیر، نویسنده علمی و یکی از چهره‌های برجسته روزنامه‌نگاری علم معاصر، شما را در سفری شگفت انگیز به قلمرو ویروس‌ها راهنمایی می کند.
سفری که در آن با برخی از ویروس‌های باستانی آشنا می‌شوید، می‌بینید که چه حجم عظیمی از جهان ما را این موجودات عجیب به خود اختصاص داده‌اند، چه تاثیراتی بر زندگی و زیست ما دارند و همچنین چطور در طول زمان برخی از ویژگی‌های ژنتیک آن ها با دی ان ای ما در هم تنیده شده است.
این کتاب همچنین به برخی از همه‌گیری‌های بزرگ ویروسی از آنفلونزای اسپانیایی تا ابولا، سارس و مرس می‌پردازد و نسبت به ظهور همه‌گیری ویروسی بعدی (که اکنون در حال تجربه آن هستیم) هشدار می‌دهد.

192226