۱۸ اردیبهشت

آخرین اخبار از همه گیری کرونا ویروس

تصویر آخرین اخبار از همه گیری کرونا ویروس
جهان با همه گیری ویروس SARS-CoV-2 درگیر است. تا زمانی که این همه گیری ادامه دارد می توانید خبرهای فوری و به روزرسانی هایی را به قلم پوریا ناظمی، روزنامه نگار علم دنبال کنید.

زلزله در تهران – نگرانی از کرونا

ساعاتی قبل (۲۰:۱۸:۲۳٫۴ UTC) زلزله‌ای به قدرت ۴٫۶ در مقیاس ریشتر، و با کانون ۳ کیلومتری شهر دماوند رخ داد. بر اساس گزارش‌های موجود تا زمان تنظیم این خبر، این زلزله یک کشته و ۶ مجروح به همراه داشته است.

به گزارش شاهدان عینی، این زلزله به خصوص در نواحی شرقی تهران به طور قابل توجهی حس شده است. بخشی از مردم نگران از پس‌لرزه‌های این لرزه به خیابان‌ها و پارک‌ها آمده‌اند و این در شرایطی است که نگرانی از شیوع ویروس کرونا در مجامع عمومی نیز وجود دارد.
ساعتی پیش رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از شهروندانی که درپی ترس از زلزله از خانه خارج شده اند، خواست که حتما فاصله خود را با دیگران رعایت کنند. به گزارش ایسنا، رضا کرمی محمدی در گفت وگو با ایسنا، دراین باره گفت: لازم است شهروندان همچنان به پروتکل ها ومقررات بهداشتی ستادملی مقابله با کرونا توجه داشته باشند و اگر از ترس زلزله از خانه خارج شده اند، حتما یکسری نکات پیشگیرانه در مورد کرونا را هم رعایت کنند. وی ادامه داد: در همین راستا از شهروندان می خواهم که حتما فاصله گذاری را با دیگر شهروندان رعایت کنند. اگر در پارک ها و فضای سبز هستند از تماس با نیمکت ها و لوازم ورزشی و تفریحی در پارک خودداری کنند و مسائل بهداشتی را همچنان مدنظر قرار دهند.

وی همچین با اشاره به راه اضطراری پایتخت گفت: از شهروندان می‌خواهیم که راه های اضطراری را خالی نگه دارند و از توقف در این راه ها خودداری کنند، این راه ها با تابلو مشخص شده است.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران همچنین گفت: پایگاه‌ها و سوله‌های مدیریت بحران ما درآماده باش کامل هستند اما مردم توجه داشته باشند که این پایگاه‌ها برای مراجعه مردم نیست، بلکه برای ارائه خدمات به مردم در زمان بحران است و باید اطراف آن برای تردد امدادگران خالی باشد، به همین دلیل نیز از مردم می خواهیم که به این پایگاه‌ها و سوله‌ها مراجعه نکنند و در مراکز امن تخلیه اضطراری حاضر شوند. کرمی محمدی افزود: همچین از شهروندان می‌خواهم که اگر در ادامه بازهم با زلزله روبه رو شدند، در حین زلزله از خانه خارج نشوند و در محیط امن پناه بگیرند تا لرزش تمام شود و سپس از خانه خارج شوند. همچنین از آسانسور هم استفاده نکنند. به گفته وی مدیریت بحران درآماده باش است و این آماده باش ممکن است تا سه روز آینده هم ادامه داشته باشد.
ا اشاره به جانمایی مراکز تخلیه امن اضطراری مناطق ۲۲ گانه شهر تهران اظهارکرد: سازمان مدیریت بحران شهر تهران مراکز و مناطق امن در هر محله و منطقه را برای تخلیه اضطراری در هنگام بحران ها آماده کرده است و لازم است شهروندانی که از ترس زلزله از خانه خود خارج شده اند به این مراکز مراجعه کنند.

خطای آقای ماسک
داده‌ها در نیویورک، هیچ سود و فایده‌ای در استفاده از هیدروکلروکویین نشان نمی‌دهد

توصیه‌های پزشکی باید از سوی پزشکان به مردم ارائه شود و نه افراد مشهور غیر متخصص. در ماه مارس، ایلان ماسک، شایعه‌ای اینترنتی را آغاز کرد که کلروکویین و هیدروکسی کلروکویین (HCQ) احتمالا در درمان علیه SARS-CoV-2 که ویروس عامل بیماری کوید-۱۹ است تاثیرگذار است. چند روز بعد از آن ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده توییتی با مضونی مشابه را منتشر کرد. یک هفته پس از توییت ایلان ماسک، نخستین مورد از مسمومیت ناشی از این دارو در یک بیمار گزارش شد.

از آن زمان تا کنون تحقیقات متعددی با هدف پاسخگویی به این سوال که آیا این دارو تاثیر مثبتی بر بیماران کوید-۱۹ دارد یا نه صورت گرفته است. تا کنون، بدنه مدارک موجود نشان می‌دهد که این داروها به طور متوسط نه سودی در بر دارند و نه زیانی برای بیماران به همراه دارند. امروز، نتایج یک تحقیق بزرگ در ژورنال پزشکی نیوانگلند منتشر شد که بر دانسته‌های ما از نقش این دارو می افزاید. بر اساس نتایج این تحقیق، این دارو هیچ اثر قابل ملاحظه‌ای بر بهبود بیماران مبتلا به کوید-۱۹ ندارد. در این مطالعه‌ مشاهداتی، (observational study) که در یکی از بیمارستان‌های بزرگ نیویورک صورت گرفته است، به بیمارانی که سطح اکسیژن آن‌ها در هنگام پذیرش، ۹۳% یا کمتر از آن بوده است، با تایید پزشک، HCQ داده شده است. از ۱۳۷۶ بیماری که حایز این شرایط بودند، ۵۹ درصد HCQ دریافت کردند. هدف اصلی این مطالعه این بود که معلوم کند که آیا کسانی که HCQ دریافت می‌کنند آیا شانس بهتری برای عدم مرگ ناشی از بیماری یا نیاز به دستگاه ونتلیتور دارند یا نه؟ محققان همچنین زمانی که ممکن بود افراد دچار مرگ یا نیاز به دستگاه ونتلیتور شوند را بررسی کردند تا ببینند آیا استفاده از این دارو ممکن است در تغییر این زمان نقشی داشته باشد یا نه. تقریباً نیمی از بیماران که HCQ دریافت کردند در مدت ۲۴ ساعت نیازمند دستگاه تنفس مصنوعی شده یا فوت کردند. این عدد در طی ۴۸ ساعت به ۸۶ درصد رسید. هیچ تفاوتی میان بیمارانی که HCQ دریافت کرده بودند و بیمارانی که این دارو را دریافت نمی‌کردند در این زمینه به چشم نمی‌خورد. قابل ذکر است که پروتکل اولیه این تحقیق توصیه کرده بود که همزمان با HCQ داروی آزیترومیسین نیز به بیماران داده شود ،اما این توصیه در هنگام اجرای تحقیق حذف شد. نتایج نشان می دهد که ۳۲ درصد بیمارانی که HCQ دریافت کرده بودند در نهایت فوت کردند. این عدد در بین کسانی که این دارو را دریافت نمی‌کردند ۱۵ درصد بوده است. با این وجود، زمانی که میزان مشاهده شده بر مبنای شدت بیمارانی که دارو را دریافت کرده و آن‌هایی که دریافت نکردند اصلاح شد، محققان به این نتیجه رسیدند که در نمونه همسان سازی شده هیچ تفاوتی در بین مصرف‌کنندگان دارو و آن‌هایی که مصرف نکردند از نظر نرخ فوت وجود ندارد. این نتیجه به این معنی است که احتمالاً استفاده از HCQ هیچ سودی به همراه ندارد. اگرچه در این مطالعه به تاثیرات شناخته شده جنبی HCQ بر سیستم قلب و عروق و اختلالی که در آن به وجود می‌آورد اشاره نشده است، اما نویسندگان به این موضوع اشاره کرده‌اند که برخی از تحقیقات دیگر به دلیل این اختلال ها متوقف شده‌اند. اگرچه یافته‌های این تحقیق، متقاعد کننده است اما پاسخ‌های نهایی در این زمینه به نتایج تحقیقی تصادفی و بالینی بستگی دارد که اکنون در حال انجام است. با این وجود ذخیره HCQ در ایالات متحده کاهش یافته است و دسترسی به این دارو برای کسانی که این دارو برای آن ها تاثیرگذار است – مانند بیماران مبتلا به لوپوس و رماتیسم مفصلی – دشوار شده است. این امر برجسته کننده اهمیت این موضوع است که زمانی که افراد شناخته شده و معروف اقدام به توصیه در زمینه پزشکی می‌کنند بدون آنکه اهمیت و فایده آن دارو یا درمان اثبات شده باشد، چه خطراتی ممکن است بر بدنه جامعه وارد شود.

–Jeremy Samuel Faust, MD, MS

وزیر بهداشت افغانستان به کوید-۱۹ مبتلا شد

۸صبح، کابل: نتیجه آزمایش کرونای فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه مثبت اعلام شده است.

یک منبع معتبر در وزارت صحت عامه، روز پنج‌شنبه، هژدهم ثور (اردیبهشت)، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که نتیجه آزمایش کرونای آقای فیروز مثبت ثابت شده است و او در حال حاضر در قرنطین به سر می‌برد.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه نیز ابتلای آقای فیروز به ویروس کرونا را تأیید کرده است. سخنگوی وزارت صحت عامه در صحبت با روزنامه ۸صبح که آقای فیروز از چند روز قبل «نشانه‌ها و علایم» بیماری کووید۱۹ را داشت و پس از این که آزمایش کرونا داد، نتیجه آن مثبت تشخیص داده شده است.به گفته مایار، وضعیت صحی وزیر صحت عامه قناعت‌بخش است و در قرنطین خانه‌گی به سر می‌برد.

بازگشایی مناطق گردشگری در ایران صادر شد/ بروجرد اعلام خطر کرد

تاسیسات گردشگری پس از حدود دو ماه تعطیلی ناشی از پاندومی کووید-۱۹، به تدریج و داوطلبانه باز می‌شوند.

به گزارش ایسنا، دبیر کمیته پیشگیری و مقابله با کرونا در فضاهای ورزشی و گردشگری با ابلاغ دستورالعملی با عنوان «سفر هوشمند: سفر + سلامت»، به مدیران میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان‌ها اعلام کرد: «با ابلاغ مصوبات اخیر ستاد ملی مدیریت کرونا مبنی بر بازگشایی مسیرهای رفت و آمد و مجاز شدن ترددهای بین استانی از ابتدای اردیبهشت‌ماه، سفرهای کاری و اضطراری هموطنان به استان‌ها و شهرهای مختلف درحال انجام است. با توجه به نقش مهم فعالان گردشگری در تامین نیازهای مسافران و ارائه خدمات اقامتی، پذیرایی و مسافرتی ضروری است ارائه هرگونه خدمت با رعایت دقیق ضوابط بهداشتی و استانداردهای محیطی در چارچوب پروتکل‌های ابلاغی انجام شود.»

در همین حال برخی از شهرها در ایران نگران موج فزاینده ابتلا هستند. در گزارشی که ایسنا از بروجرد منتشر کرده، رییس شبکه بهداشت و درمان این شهر اعلام خطر کرده است.
محمد کاکاوند در جلسه شورای اداری شهرستان بروجرد که ظهر امروز هیجدهم اردیبهشت‌ماه در محل فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: روند مراجعین به‌شدت صعودی شده است که این به عدم رعایت فاصله اجتماعی برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه اعلام خطر می‌کنم، تصریح کرد: هیچ‌چیز از نظر فاصله اجتماعی رعایت نمی‌شود و بعضی از مساجد نماز جماعت دارند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد خاطرنشان کرد: این روند افزایشی متأسفانه گریبان روستاهای بروجرد را نیز گرفته است که ما در شبکه بهداشت با همکاری نهادهای ذیربط در حال غربالگری و کنترل این بیماری هستیم.
کاکاوند اضافه کرد: برخی روستاها باید قرنطینه شوند، روستای جعفرآباد مورد کرونایی مثبت بسیاری داشته و ۱۰۰ درصد اهالی روستا تست شده و برای آنان نقاهتگاه احداث شده است.

وی بیان کرد: بیشترین آمار کرونایی در سنین ۲۹ تا ۵۵ سال که اگر سن مبتلایان بالاتر رود میزان مرگ‌ومیر ناشی از کرونا افزایش می‌یابد.
رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد ادامه داد: مسئولین فقط در حدود اختیارات قانونی خود می‌توانند ورود کنند، از مردم خواهشمندیم که ما را یاری دهند.

رمدسیور: قدم بعدی چیست؟

هفته گذشته اداره نظارت بر دارو و غذا (FDA) اجازه استفاده اضطراری از دارو یرمدسیور را برای بیماران حاد مبتلا به کوید-۱۹ صادر کرد. این مجوز اضطراری پس از آن صادر شد که آنتونی فاوچی، داده‌های مطالعه‌ای که با حمایت موسسه ملی سلامت صورت گرفته بود را منتشر کرد که نشان می‌داد این دارو می‌تواند باعث کاهش دوره بستری بودن برای این بیماران شود. در اقدامی بی‌سابقه، دولت ایالات متحده، تخصیص این دارو به توزیع‌کنندگان و ادارات فدرال را بر عهده گرفته است و توزیع آن را از اختیار سازنده این دارو، شرکت گیلید (Gilead) خارج کرده است. شرکت گیلید، هنوز قیمتی برای این دارو اعلام نکرده است اما وعده کرده که ۱٫۵ میلیون دُز از این دارو را به مراکزی که نیاز دارند اهدا خواهد کرد. این مقدار برای درمان ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار بیمار کفایت می‌کند. این شرکت اعلام کرده است که قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۰ بیش از یک میلیون نفر را با این دارو درمان کند.

منبع: Politico

درنبرد علیه کرونا، همپیمان‌ها به رقبا بدل می‌شوند

در سطح جهان نگرانی های جدی بروز کرده است که سیاست «اول آمریکا» دولت ترامپ، تلاش‌ها برای مقابله با همه‌گیری کرونا ویروس و پایان دادن به آن را با مانع ایجاد می‌کند. ایالات متحده از شرکت در دو نشست جهانی برای مذاکره درباره توسعه واکسن علیه SARS-CoV-2 که از سوی سازمان بهداشت جهانی و اتحادیه اروپا برگزار شده بود، خودداری کرده است. این اقدام آمریکا این فرض را تقویت کرده است که دولت این کشور انگیزه اندکی در همکاری با دیگر کشورها در توسعه و توزیع گسترده واکسن دارد.

اروپایی‌ها نگران از آن هستند که اعلام اینکه دولت آمریکا توزیع و تخصیص داروی رمدسیور را بر عهده گرفته است به این معنی باشد که استفاده از این دارو تنها به ایالات متحده محدود شود. نگرانی از رقابتی انحصاری در این زمینه به خصوص وقتی افزایش یافت که معلوم شد دولت ترامپ در تلاش برای به دست آوردن حق انحصاری واکسنی است که شرکتی آلمانی در حال توسعه آن است. در سوی دیگر جهان، چین نیز علاقه‌ای به همکاری جهانی برای توسعه داروی مقابله با کرونا ویروس از خود نشان نمی‌دهد.
منبع: Politico

– Jordan M. Warchol, MD, MPH

فراموشی کارگران بخش غذایی در برنامه کمک غذایی وزارت کشاورزی آمریکا

وزارت کشاورزی آمریکا ۱۶ میلیارد دلار در قالب برنامه کمک غذایی کروناویروس برای کمک به کشاورزان و مزرعه‌‌داران آسیب دیده از این همه‌گیری اختصاص داده است. همچنین این برنامه، ۳ میلیارد دلار را برای بازخرید اقلام فاسد شدنی از توزیع‌کنندگان اختصاص داده است. این وزارتخانه همچنین اقدام‌هایی را برای تهیه غذا برای بانک‌های غذایی و تخصیص یارانه‌‌هایی به مدیران این بانک‌های غذایی صورت داده است. برخی از ایالت‌ها برنامه‌هایی که برای تامین نیازهای تغذیه اقشار کم درآمد وجود داشت را توسعه داده‌اند و این در حالی است که آمار خانواده‌هایی که در آستانه عدم امنیت غذایی قرار دارند با نرخ هشدار دهنده‌ای در حال افزایش است. با این وجود کارگرانی که زنجیره تامین غذا بر عهده آن ها است در این بسته‌های حمایتی مورد توجه قرار نگرفته‌اند. بسیاری از این افراد شغل خود را در این همه‌گیری از دست داده‌اند – ۶۰ درصد کارهای از دست رفته در ماه مارس را بخش زنجیره خدمات غذایی به خود اختصاص داده بود – این در حالی است که کسانی که در این بازار کار باقی مانده‌اند به عنوان نیروی کار ضروری شناخته شده و در محیط‌های پر خطر و شلوغی کار می‌کنند که تا کنون منجر به چند شیوع SARS-CoV-2 شده است. تنها در یکی از کارخانه های صنایع غذایی تایسون در آیوا، نتیجه آزمایش کوید-۱۹ در بیش از نیمی از کارگران کارخانه مثبت اعلام شده است.

آیدا حداد – Aida Haddad, MDiv

آیا ماسک زدن اهمیتی دارد؟

چرا پیشنهاد استفاده از ماسک صورت در مکان‌های عمومی مطرح شده و آیا رعایت این رفتار فایده‌ای هم دارد؟ پیش‌مقاله جدیدی سعی کرده است به این سوال‌ها پاسخ دهد. نویسندگان این مقاله مدارکی که تا کنون در این زمینه در اختیار ما است را مورد بررسی قرار داده‌اند. در میان این مدارک تعدادی تحقیق کوچک مقیاس نیز وجود دارد. این گروه نویسندگان در نهایت این مساله را با توجه به چهار موضوع مورد بررسی قرار دادند. ۱) انتقال کوید-۱۹، (۲) ویزگی‌های صافی‌گری ماسک‌ها، (۳) تاثیر جمعیتی و (۴) ملاحظات جامعه شناختی.
اصلی‌ترین روش انتقال SARS-CoV-2 قطرک‌های کوچکی هستند که به واسطه عطسه، سرفه یا صحبت کردن از بدن خارج می‌شوند. این مححقان برای بررسی میزان نقش این ماسک ها در جدا کردن ویروس و منع انتشار آن‌ها، به نقش عامل انتشار و مبدا ویروس تمرکز کردند و نه بر ابزارهای حفاظت شخصی که برای جلوگیری از دریافت ویروس از سوی فعالان پوشیده می‌شود. نکته جالب این بررسی این است که این نویسنده‌ها این نقد را که ماسک‌های پارچه‌ای تهیه شده از لباس‌ها یا ماسک‌های پارچه‌ای ساده، نقشی در جلوگیری از انتقال ویروس ندارند، رد کرده‌اند. نقد اساسی در این زمینه بر این مبنا است که زمانی که ذرات ویروس در هوا معلق می‌شود کاری از دست این ماسک‌ها بر نمی‌آید اما این تیم تحقیقاتی به این موضوع اشاره کرده است، که پیش از اینکه این ذرات در هوا معلق شود از طریق قطرک‌های دهان یا بینی راه خود را به خارج از بدن پیدا می کند و استفاده از این ماسک‌ها می تواند نقش قابل توجهی در مهار اولیه پراکنده شدن قطرک ها و در نتیجه ورود ذرات به هوا داشته باشد. داده‌های آزمایشگاهی موجود نشان از آن دارد که ماسک‌های خانگی توانی هرند محدود در مهار و صافی کردن ذرات دارد و می تواند تا حدی مانع پراکنده شدن قطرک‌ها در هوا شود.

برآیند مدارک موجود درزمینه کارآمدی و تاثیر ماسک‌های صورت به این صورت جمع‌بندی شده است که رعایت شستشوی مکرر دست در کنار استفاده از ماسک می‌تواند به کاهش پراکندگی ویروس‌های مربوط به سیستم تنفسی (از جمله کرونا ویروس تازه) کمک کند. نگرانی هایی در زمینه استفاده مکرر از ماسک‌ها وجود دارد که از جمله آن می توان به اثر جنبی رفتاری اشاره کرد که در اثر حس ایمنی غیرواقعی، ناشی از پوشیدن ماسکاتفاق می‌افتد و افراد در رعایت اصول بهداشتی کمتر حساسیت به خرج می دهند. نویسندگان این مقاله این استدلال را مشابه مباحثه تاریخی دانسته‌اند که در مورد ضرورت استفاده از کلاه‌خود برای موتور سواران مطرح بود و بر اساس آن برخی ادعا می‌کردند زمانی که راننده موتور سیکلت، کلاه ایمنی بر سر داشته باشد ممکن است رانندگی پرخطرتری را انجام دهد و بیشتر در معرض خطر قرار گیرد. این نویسندگان به این اشاره کرده‌اند که در نهایت چنان استدلالی اعتبار خود را از دست داد.
اهمیت توصیه استفاده از ابازهرای پیشگیری همراه با اطلاع‌رسانی دقییق و درست، به شهروندان امکان می دهد تا به گونه‌ای مسولانه به استفاده زا این ابزارها مبادرت کنند و در عین حال انگ (استیگما) استفاده از این ابزارها را کاهش دهند. اگر ما تنها کسانی را که بیمار هستند وادار به پوشیدن ماسک کنیم، این مساله منجر به نگرانی از انزوای این افراد به دلیل بیماری‌اشان می‌شود. پیش‌فرض برداشت مجرمانه جامه از کسانی که به خصوص در اقلیت ها از ماسک صورت استفاده می‌کنند یکی دیگر از عواملی است که برخی را در استفاده زا این پوشش های صورت با تردید مواجه می‌کند. به همین دلیل و برای کاهش این انگ اجتماعی توصیه همگانی برای استفاده از ماسک صورت راه مناسبی به شمار می‌آید. یکی دیگر از دلایلی که در توصیه همگانی برای پوشیدن ماسک به آن اشاره می‌شود برانگیختن ح همیاری و همراهی جمعی درمقابله با همه‌گیری کوید-۱۹ است.

این بررسی نتایج مدارک موجود در زمینه استفاده از ماسک همچنین استدلال‌هایی را در حمایت از نقش پوشش همگانی ماسک در کاهش انتقال درون جوامع کوچک مطرح کرده است. نویسندگان این مقاله پیشنهاد داده‌اند که با در پیش گرفتن این رفتار، در کنار سایر راهکارهای شدیدتر سلامت عمومی، امکان کاهش ضریب انتقال ویروس R0 را به زیر ۱٫۰ فراهم می‌آورد. نویسندگان توصیه کرده‌اند در صورتی که دولت، استفاده از ماسک را ضروری اعلام کند، سازمان‌ها و کسب و کارها باید از سیاست «عدم ارائه خدمات به افراد بدون ماسک» پیروی کنند و این موضوعی است که تنها با کمک در اختیار بودن منابع کافی ماسک برای شهروندان امکان پذیر است.«… اگر کسی با پوشیدن ماسک احتمال اینکه به طور ناخودآگاه در انتقال بیماری به دیگران نقش داشته باشد را کاهش دهد، در نهایت همه افراد امنیت بیشتری خواهند داشت.»

کریستوفر سمپسون – Christopher Sampson, MD, FACEP

زمان بازبینی مقررات زدایی از خانه‌های مراقبت از سالمندان فرا رسیده است
جولای سال گذشته مرکز خدمات بیمه درمان عمومی ایالات متحده (CMS) پیشنهاد تغییر قانونی در مورد خانه‌های درمانی و سالمندان را ارائه کرده بود. زمان مناظره درباره این پیشنهاد سپتامبر گذشته به پایان رسیده بود و جامعه در انتظار اعمال این تغییر است. با این وجود، همه‌گیری اخیر باعث شده است تا عاقلانه بودن چنین تغییری زیر سوال برود. هدف اصلی این تغییر کاهش قوانین و فشار اداری بود که بر شانه خانه های سالمندان و مراکز مراقبت‌های طولانی مدت گذاشته می‌شد. به طور خاص یکی از این تغییرات حذف ضرورت حضور نیمه وقت یک متخثث عفونی و همه‌گیری د رمرکز یا تماس دایم با مراکز مبارزه با بیماری‌های عفونی و ویروسی حذف و جای خود را به این داده بود که متخصصینی بر اساس زمان مورد نیاز از این مراکز بازدید کنند. بدون اینکه این حداقل زمان مورد نیاز را توضیح دهد. در بخشی دیگر از این قانون، سمت نظارت بر عملکرد و رابط این مراکز حذف و بازبینی عملکرد این مراکز نیز از یک بار در سال به دو سال یک بار کاهش یافته بود. در نهایت قانون موجود مبنی براینکه بیش از دو نفر نباید در یک اتاق نگهداری شوند و این اتاق‌ها باید مجهز به روشویی مجزا باشند، از رده نیازهای عمومی حذف و فقط شامل مراکز تازه ساز خواهد شد. با در نظر گرفتن شرایط همه‌گیری و اینکه فقدان ابزارهای بهداشت شخصی و فضای زیست اشرتاکی از اصلی ترین عوامل شیوع این بیماری است، شاید اکنون زمان مناسبی برای اعمال چنین تغییراتی نباشد

– Joshua Lesko, MD

بحران قانونی در دستور خانه‌نشینی

دو هفته پیش بریف‌۱۹ گزارشی از شکایت نامه‌ای را منتشر کرد که برخی از قانونگذاران ایالت ویسکانسین مطرح کرده و رد آن دستور خانه‌نشینی را مخالف قانون اساسی ارزیابی کرده بودند. روز گذشته بحث شفاهی دادگاه درباره این پرونده برگزار شد و طرفین به ارائه استدلال‌های خود پرداختند. دادگاه اعلام نکرده است که چه زمانی رای خود در این باره را اعلام خواهد کرد اما اگر لحن پرسش های قضات را در نظر بگیریم به نظر می‌رسد که اوضاع چندان به نفع ایالت نیست. در مواقع بحرانی قوه اجرایی در سطح ایالت‌ها و دولت فدرال این توانایی را دارند که دست به اقداماتی بزنند که در شرایط عادی امکان‌پدیر نیست. این قدرت ویژه از سوی نهاد قانون‌گذاری در اختیار دولت‌های محلی و فدرال قرار گرفته است و دستور خانه‌‌نشینی در سطح ایالت بر مبنای همین قانون صادر شده است. دلیلی که اهدای این قدرت به دولت را مجاز می‌شمارد این است که اغلب اوقات پاسخگویی در شرایط بحران نیازمند اقدام سریع است. فرآیند طولانی قانون‌گذاری آن را به تاخیر می‌اندازد. با این وجود روز گذشته قضات سوالاتی را درباره این موضوع مطرح گکردند که آیا توانایی مسئولان بهداشتی در مانع شدن مردم برای رفتن به سر کار خود قابل ارزیابی د ررده جور و ستم سازماندهی شده است یا نه؟ هر تصمیمی که دادگاه عالی ویسکگانسین بگیرد برای سایر ایالت‌ها لازم الاجرا نیستاما به طور قطع با دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و ممکن است مسیری برای طرح شکایت‌های مشابه در ایالت‌های دیگر را باز کند. چنانچه تصمیم اتخاذی این دادگاه از سوی یکی از طرفین مورد درخواست فرجام قرار گیرد، پرونده ممکن است به دادگاه عالی کشوری ارجاع شود و در آن صورت تصمیم که دادگاه عالی ایاتات متحده خواهد گرفت برای همه ایالت‌ها لازم الاجرا خواهد بود .

192254