۱۹ اردیبهشت

آخرین اخبار از همه گیری کرونا ویروس

تصویر آخرین اخبار از همه گیری کرونا ویروس
جهان با همه گیری ویروس SARS-CoV-2 درگیر است. تا زمانی که این همه گیری ادامه دارد می توانید خبرهای فوری و به روزرسانی هایی را به قلم پوریا ناظمی، روزنامه نگار علم دنبال کنید.

نیوزلند در آستانه محو کوید-۱۹ است

نیوساینتیست: نیوزلند یکی از کشورهایی است که واکنشی قاطع در برابر همه‌گیری کوید-۱۹ بروز داد. در حالی که رهبران بسیاری از کشورهای جهان برنامه‌های خود برای تخت کردن منحنی ابتلا را بیان می‌کردند، جاسیندا آردن، نخست وزیر این کشور، اعلام کرد که هدف اصلی دولت او نابود کردن همه‌گیری و از بین بردن منحنی آن است. این کشور از روز ۲۵ مارس و در حالیکه در کل ۲۰۵ پرونده ابتلا به کوید -۱۹ گزارش شده و هیچ مرگ ناشی از کوید-۱۹ گزارش نشده بود، سختگیرانه‌ترین قوانین محدود کننده را در کشور اعمال کرد. بر اساس این سیسات‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و تقریاً همه تجارت‌ها تعطیل شدند و مردم تنها اجازه داشتند برای نیازهای ضروری، از جمله خرید مایحتاج روزمره، مراجعه به داروخانه و پزشک و تمرینات ورزشی محدود، از خانه خارج شوند. این کشور همچنین در آن تاریخ مرزهای خود را به روی سایر کشورها بست.
نتایج این مقررات سخت‌گیرانه مهار چشمگیر همه‌گیری بود. تا امروز کل تعداد ابتلاها به کوید-۱۹ در نیوزلند به ۱۴۸۹ مورد و کل مرگ ناشی از آن به ۲۱ نفر رسیده است. عمده افراد آلوده تا کنون درمان شده و تا امروز تنها ۱۳۴ مورد فعال ابتلا در این کشور وجود دارد روز گذشته تنها یک مورد ابتلای تازه در این کشور گزارش شده است وهمین امر باعث شده است تا دولت به آهستگی برخی از محدودیت‌ها را بردارد. با این وجود سیاستمداران این کشور اعلام کرده‌اند که این رفع محدودیت‌ها گام به گام خواهد بود و در طول این مرحله با هشیاری مضاعفی روند بیماری را دنبال خواهند کرد.

برای اینکه این کشور بتواند ادعا کند توانسته بیماری را سرکوب کند باید ۲۸ روز (دو دوره پیاپی پنهان ویروس) را بدون ابتلایی تازه سپری کند.
به همین دلیل هم سیاستمداران این کشور اعلام کرده‌اند هنوز تا تحقق قطعی هدفشان که نابودی همه‌گیری است فاصله دارند و اجازه نخواهند داد موفقیت نسبی باعث شود سپر دفاعی خود را پایین بیاورند.

عدم توازن قربانیان کوید-۱۹ از نظر نژادی

درحالیکه داده‌های پیشین در ایالات متحده نشان از آن داشت که بیماران سیاه‌پوست در این کشور بیش از بیماران سفید‌پوست ممکن است در اثر ابتلا به کوید-۱۹ در بیمارستان بستری شده، نیاز به دستگاه تنفس مکانیکی پیدا کرده یا جان خود را از دست بدهند، حالا تحقیقات مشابهی از وجود همین روند رد انگلستان و ولز خبر می‌دهد.

بر اساس این تحقیق پس از تلاش برای همسان سازی شرایط افراد در این تحقیق معلوم شده است که احتمال اینکه سیاه‌پوستان در اثر ابتلا به کوید-۱۹ از بین بروند ۹۰ درصد بیشتر از سفید پوستان است. این عدد همچنینی در بین سایر اقلیت‌های انگلستان از جمله هندی‌تبارها، بنگلادشی‌تبارها و پاکستانی‌تبارها بین ۳۰ تا ۸۰ درصد بیشتر از همتایان سفید پوست بوده است.
هنوز دلیل قطعی این تفاوت مشخص نیست اما محققان حدس می‌زنند شرایط درمان عمومی نابرابر، بالاتر بودن وجود بیماری های زمینه در اقلیت‌ها و وضعیت اقتصادی ممکن است در این عدم توازن نقش داشته باشد.

کودکان و شیوع کوید-۱۹

داده‌های موجود نشان می‌دهد کودکان اقلیتی کوچک در بین مبتلایان کوید-۱۹ را تشکیل می‌دهند با این وجود محققان درباره اینکه تا چه حد آنها امکان دریافت ویروس را دارند و ممکن است در بازنشر آن نقش داشته باشند، توافق نظر ندارند. برخی از دانشمندان بر این گمان هستند که بدنه تحقیقات موجود نشان از آ دارد که کودکان احتمال زیادی برای دریافت و انتقال ویروس ندارند و بر این اساس از بازگشایی مدارس حمایت می‌کنند. گروهی دیگری از محققان اما استدلال می‌کنند دلیلی اینکه میزان ابتلا و شیوع ویروس بین کودکان کمتر از سایر بخش‌های جامعه گزارش شده به این دلیل است که آن‌ها به اندازه دیگران در معرض ویروس نبوده‌اند و به خصوص به دلیل تعطیلی مدارس، به طور منظم مورد آزمون قرار نگرفته‌اند و با بازگشایی مدارس شاهد افزایش رشد ویروس در بین آن‌ها و خانواده‌های آن‌ها خواهیم بود. پاسخ قطعی به این مناظره نیازمند انجام آزمایش‌های بالینی دقیق و بزرگ مقیاس است. تا آن زمان اگر دانشمندان بتوانند دلیلی بر کاهش ظاهری شیوع در بین کودکان پیدا کنند، این امر به این تصمیم گیری کمک خواهد کرد.

زین دوهزاران جهش ویروس؟

در چند روز اخیر گزارش‌های متعددی درباره ساختار جهش یافته شاخ‌ه‌ای از ویروس که این روزها در حال شیوع است و تفاوت آن با نسخه ابتدایی ویروس گزارش شده است. ما در این خبرنامه چند روز پیش گزارش تیم تحقیقاتی موسسه ملی لس آلاموس را منتشر کردیم که در آن محققان به جهش‌های موجود در نسخه فعلی ویروس اشاره کرده بودند.

حال گروه بزرگی از دانشمندان اعلام می‌کنند ما هنوز داده کافی در اختیار نداریم تا بتوانیم در این باره که چند رشته مجزا از این ویروس ممکن است وجود داشته باشد قضاوت کنیم. نهادهایی همچون Nextstrain ضمن دنبال کردن جهش‌های مختلف در ویروس سعی می‌کنند به دانشمندان کمک کنند تا تحول آن‌ها را دنبال کنند اما این تغییرات به نظر نمی‌رسد در حدی باشد که بتوان نتیجه گرفت منجر به شکل گیری رشته و شاخه جدیدی از ویروس شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران: ظغیان کرونا در خوزستان

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که تهران و ‎خوزستان در ۲۴ ساعت گذشته جمعا نزدیک به نیمی از موارد ارجاع بیمارستانی و بستری ابتلای جدید به ‎کووید_۱۹ در کشور را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور در صفحه توئیترش نوشت:

«دوسوم موارد جدید ابتلا به ‎کرونا در کشور از موارد تماس نزدیک با بیماران و سرپایی است، اما تهران و ‎خوزستان در ۲۴ ساعت گذشته جمعا نزدیک به نیمی از موارد ارجاع بیمارستانی و بستری ابتلای جدید به ‎کووید_۱۹ در کشور را به خود اختصاص داده اند. خوزستان کماکان در وضعیت طغیان»

کوید-۱۹ در یک قدمی اتاق بیضی

در بیست و چهار ساعت گذشته، دو تن از کارمندان فعال در کاخ سفید مبتلا به کوید-۱۹ شده‌اند. هر دو این افراد در بال غربی کاخ سفید که محل دفتر رییس جمهور است رفت و آمد داشته و یکی از آن‌ها دستیار ترامپ بوده که بخشی از وظیفه‌اش آوردن غذای ترامپ به اتاق کار او بوده است.

نفر دوم مشاور رسانه‌ای مایک پنس ،معاون اول و رییس ستاد مقابله با کرونا در ایالات متحده بوده است. به دلیل ارتباط مداوم او با خبرنگاران کاخ سفید، سرویس ویژه‌ای برای آزمون خبرنگاران در نظر گرفته شده است. این نگرانی وجود دارد که با توجه به تماس نزدیک این دو نفر با رییس جمهور، معاون اول و تیم همکاران نزدیک آن‌ها، ویروس در کاخ سفید شیوع یافته باشد.

این درشرایطی است که ترامپ در تلاش است با عادی نشان دادن وضع عمومی جامعه مسیر برای بازگشایی اقتصاد را هموار کند. چنین شیوعی در صورت بروز می‌تواند این تلاش ها را زیر سایه خود قرار دهد.


آیا رقیق‌کننده‌های خون می‌توانند به بیماران کوید-۱۹ کمک کنند؟

محققان در بیمارستان ماونت ساینای، (Mount Sinai) در شهر نیویورک مطالعه‌ای معکوس بر مبنای داده‌های مربوط به بیمارانی که در بازه بین ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) تا ۱۱ آوریل (۲۳ فروردین) به دلیل ابتلا به کوید-۱۹ در این بیمارستان بستری شدند را صورت دادند تا ببینند آیا داروهای رقیق کننده خون – در مقداری که برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز می‌شود و به داروهای درمانی ضد انعقاد معروف هستند) ممکن است در کاهش تعداد مرگ بیماران مبتلا به وید-۱۹ نقش داشته باشد. نتایج این تحقیق در قالب پیش‌مقاله‌ای در دسترس است و قرار است در ژورنال کالج آمریکایی قلب و عروق منتشر شود. در این مطالعه ۲۷۷۳ بیمار مورد بررسی قرار گرفتند. ۲۸ درصد آن‌ها داروهای ضدانعقاد خون و رقیق کننده خون دریافت می‌کردند. نویسندگان این مقاله گزارش داده‌اند که ۲۲٫۵ درصد از کسانی که این دارو را در دوران بستری بودن خود دریافت کرده بودند در گذشتند. این درصد در بین کسانی که این دارو را دریافت نکردند ۲۲٫۸ درصد بوده است. این محققان اما متوجه شدند که درصد مرگ بین بیمارانی که هم این دارو را دریافت می‌کردند و هم نیازمند ونتلیتور بودند، ۲۹ درصد بوده است در حالی که آمار مرگ بین کسانی که این دارو را دریافت نمی‌کردند و نیازمند ونتلیتور بودند، ۶۳ درصد بوده است. متاسفانه در این تحقیق داده‌های دقیقی درباره وضعیت و ویژگی‌های بیماران ارائه نشده است و به خصوص ما داده چندانی درباره وضعیت جمعیت شناختی این بیماران، وضعیت بیماری‌های دیگرانی که احتمالا این افراد به آن مبتلا بوده‌اند نداریم. البته به ما گفته شده است بیمارانی که رقیق کننده خون دریافت می‌کردند به طور متوسط بیمار تر بوده‌اند و به طور میانگین احتمال بیشتری داشته است که نیازمند استفاده از ونتلیتور باشند اما با این وجود و به ادعای نویسندگان کسانی که این دارو را دریافت کردند از نظر شانس بقا نتیجه بهتری را نشان داده‌اند. منحنی بقا (که به نام منحنی کاپلان – میر معروف است) که در این مقاله ترسیم شده است نشان می‌دهد که کسانی که این دارو را دریافت کرده‌اند به طور متوسط هفت روز بیشتر از کسانی که آن را دریافت نکرده بودند زنده مانده‌اند.
تحلیل: این تحقیق بدون در اختیار داشتن گروه شاهد صورت گرفته است. در چنین مطالعاتی معمولا، «سوگیری انتخاب» باعث کدر شدن نتایج می‌شود. توضیح این امر این است که پزشکان در این نوع تحقیق تصمیم می‌گیرند که به کدام یک از بیماران مثلا داروی انعقاد خون داده و برای کدام بیمار این دارو را تجویز نکنند (در حالی که در یک تحقیق با نمونه تصادفی، که در تحقیقات بالینی واقعی صورت می‌گیرد، بیمارانی که دارو را دریافت خواهند کرد به طور تصادفی انتخاب می‌شوند.) این احتمال وجود دارد که نتایج به دست آمده از این تحقیق، بیشتر بازتاب دهنده شرایط زیرین بیماران باشد تا اینکه حاصل راهبردی باشد که برای درمان ایشان در نظر گرفته شده است. برای مثال بعید است پزشکان به بیماری که سابقه خونریزی داخلی دارد، داروی ضد انعقاد تجویر کنند و می‌دانیم که چنین افرادی در مقابل بیماری‌های حادی که برایشان بروز می‌کند بیش از دیگران در معرض خطر هستند. در این مورد حتی پزشکانی که نسبت به یافته‌های این تحقیق امیدوار و خوشبین هستند، در اجرای آن در عمل با مشکل مواجه خواهند بود. نویسندگان این تحقیق مقدار دُز تجویز شده را اعلام نکرده‌اند. چنین اطلاعاتی حتما در تحقیقات بالینی تصادفی مشخص و اعلام می‌شود. به همین دلیل چنان تحقیقاتی می‌تواند پاسخ‌های دقیقتری درباره اینکه آیا داروهای ضد انعقاد می‌توانند در نجات جان مبتلایان به کوید – ۱۹ نقشی داشته باشند یا نه در اختیار ما قرار دهد.

وضعیت نیروهای نظامی در همه‌گیری

پس از آنکه ناو هواپیمابر تئودور روزولت، چهار هفته را در ساحل گوآم، به دلیل شیوع کوید-۱۹ در عرشه آن، در قرنطینه سپری کرد، حال آماده بازگشت به دریا می‌شود. البته برای این بازگشت تغییراتی قابل توجه در مورد این ناو اعمال شده است. نخست اینکه ناخدا کارلوس سارادیلو، فرماندهی این ناو را بر عهده گرفته است. او جایگزین ناخدا برت کروزیر شده است که به دلیل اعلام خطر درباره آغاز این شیوع از مقام خود عزل شده بود. همچنین هزار نفر از خدمه این کشتی که هنوز مبتلا به SARS-CoV-2 هستند در ساحل باقی خواهند ماند. همچنین در خبری دیگر از ارتش آمریکا، گزارش شده است که نیروهای عملیات ویژه دریا/هوا/زمین (SEAL) که به دلیل نگرانی از شیوع کوید-۱۹ به مدت هفت هفته تمرینات خود را متوقف کرده بود ،بار دیگر این تمرینات را از سر گرفته است. مدرسان این دوره، برای مقابله با شیوع بیماری، هر زمانی که امکانش وجود داشته باشد از ماسک و دستکش استفاده خواهند کرد و همچنین همه سربازان به طور روزانه مورد آزمایش کوید-۱۹ قرار خواهند گرفت. در نهایت اینکه جانی ارنست، سناتور ایوا، در طرحی پیشنهاد کرده است که مزایای مربوط به عملیات خطرناک که برای نیروهای نظامی در نظر گرفته شده است شامل حال همه نیروهای نظامی شود که در حال مبارزه با کرونا در قالب تیم های پزشکی و پرستاری هستند. این طرح که عطف به ما سبق خواهد شد، در حدود ۶۳ هزار نفر از نیروهای مسلح ایالات متحده را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

–Joshua Lesko, MD

نزاع میان کاخ سفید و CDC بر سر دستورالعمل بازگشایی کشور

روزنامه نیویورک‌تایمز روز گذشته موفق شد نسخه‌ای از دستورالعمل جزیی نوشته شده توسط مرکز کنترل بیماری‌های عفونی برای بازگشایی کشور را به دست آورد. این سند شامل برنامه و راهنمای بازگشایی قدم به قدم برای عمده مراکز مختلف از رستوران‌ها گرفته تا مراکز مذهبی و مراقبتی است. کاخ سفید اما این دستور العمل را به بهانه سختگیرانه بودن آن رد کرده است و گفته می‌شود یکی از دلایل اصلی در این مورد سخت‌گیری اشاره شده برای بازگشایی کلیساها در این سند بوده است. یکی از سخنگویان CDC به روزنامه تایمز گفته که هنوز بحث بر سر این دستورالعمل با کاخ سفید در جریان است. کاخ سفید کماکان در تلاش است تا بتواند میان علاقه ترامپ به بازگشایی سریع کشور و توصیه‌های بهداشتی توازنی برقرار کند. بسیاری زا کارشناسان پزشکی نگرانند که اگر بازگشایی کشور به سرعت صورت گیرد، بیماری بار دیگر اوج خواهد گرفت و لازم است بار دیگر دستور خانه‌نشینی صادر شود.


جامعه بازگشایی می‌شود اما خطرات آن متوجه چه کسانی خواهد بود؟

با بازگشایی ایالت‌ها، عمده کسانی که با خطر روبرو می‌شوند، کارگرانی هستند که امکان کار از خانه را ندارند. مشتریان می‌توانند درباره اینکه می‌خواهند سری به مغازه‌های تازه باز شده بزنند یا نه به اختیار خود تصمیم بگیرند، اما بسیاری از کارمندان و کارگران این مراکز چاره‌ای جز حاضر شدن در سر کار خود ندارند و در غیر اینصورت شرایط دریافت کمک بی‌کاری خود را از دست می‌دهند. سناتور میچ مک‌کانل، که مشتاق تشویق کسب و کارها به بازگشایی است، در تلاش برای تصویب قانونی است که در صورت ابتلای کارمندان به SARS-CoV-2 در محل کار از کارفرمایان آن‌ها سلب مسئولیت کند. بسیاری نگرانند این تصمیم کارگران را در خطر بیشتری قرار دهد و کارفرمایان را در باز کردن کسب و کارهای خود حتی در شرایط غیر ایمن، تشویق کند. با این وجود حتی اگر این طرح در مجلس سنا که تحت نظارت جمهوری‌خواهان است تصویب شود بعید است در مجلس نمایندگان که دموکرات‌ها در آن اکثریت را دارند به تصویب برسد.

192263