۲۲ اردیبهشت

آخرین اخبار از همه گیری کرونا ویروس

تصویر آخرین اخبار از همه گیری کرونا ویروس
جهان با همه گیری ویروس SARS-CoV-2 درگیر است. تا زمانی که این همه گیری ادامه دارد می توانید خبرهای فوری و به روزرسانی هایی را به قلم پوریا ناظمی، روزنامه نگار علم دنبال کنید.

کوید-۱۹ و عبور از مرز ۴ میلیون مبتلا

در حالی که بسیاری از کشورها تحت فشار بازار اقتصادی در حال آزاد کردن ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های ایجاد شده عمومی هستند، ویروس SARS-CoV-2 به توسعه خود ادامه می‌دهد. داده‌های رسمی از سراسر جهان نشان از آن دارد که این بیماری با پشت سرگذاشتن تعداد مبتلای رسمی ۴ میلیون نفر در حالی به شیوع خود ادامه‌ می‌دهد که به نظر می‌رسد – حداقل بر اساس آمار رسمی – تعداد ابتلاهای روزانه در سطح جهانی از حالت صعودی خارج شده است. مقام‌های بهداشتی کشورها از اکنون خود را آماده جهش‌های دوباره احتمالی در افزایش تعداد مبتلاها و ناشی از آغاز کاهش روند مراقبت‌های اجتماعی کرده‌اند.

آمار مرگ از کوید ۱۹ در ایران و احتمال مرگ ناشی از مرس در ۱۳۹۳ می‌گوید

اداره ثبت احوال ایران، سرانجام هفته گذشته آمار درگذشتگان ایران در زمستان ۱۳۹۸ را منتشر کرد. با مرور آمار مربوط به زمستان ۱۳۹۸ و مقایسه آن با پیش‌بینی روند سال‌های قبل مشخص می‌شود. تعداد مرگ در زمستان ۱۳۹۸ حداقل در ۵ استان تهران، قم، مازندران، گیلان و گلستان، نسبت به حدبالایی پیش‌بینی روند نرخ مرگ برای این زمستان افزایش چشمگیری داشته است. هر پنج استان در زمره استان‌هایی بودند که شدیدترین آسیب را در هنگام ورود کوید-۱۹ به ایران دیدند. این داده‌ها نشان می‌دهد تنها در این ۵ استان، حدود ۳۱۸ هزار مورد فوت بیشتر از بالاترین کرانه پیش‌بینی روند مرگ برای این زمستان رخ داده است. این درحالی است که مجموع آمار مرگ اعلام شده ناشی از کوید – ۱۹ در زمستان ۱۳۹۸ در سراسر ایران تنها حدود ۱۴۰۰ نفر بوده است.

همچنین بررسی این آمار از جهشی بالا و غیر هماهنگ با روند تغییرات مرگ در سال ۱۳۹۳ خبر می‌دهد. بررسی رویدادهای این سال نشان‌دهنده رابطه‌ای متناسب میان این جهش در آمار فوت و شیوع بیماری مرس که ناشی از ویروس دیگری از خانواده کرونا بوده است، در این سال دارد. این عدد ممکن است نشان دهنده شیوع و مرگ بالای مرس در ایران در سال ۱۳۹۳ باشد که کمتر به آن پرداخته شده است.

نخستین آزمون کوید-۱۹ مبتنی بر کریسپر مجوز استفاده گرفت

نهاد ناظر بر دارو در ایالات متحده مجوز اضطراری استفاده از نخستین آزمون تشخیص SARS-CoV-2 را که بر اساسا فناوری ویرایش ژنی CRISPR عمل می‌کند صادر کرد. به گزارش نیچر، این آزمون تشخیصی که با مشارکت یکی از پیشگامان فناوری CRISPR یعنی فنگ ژانگ در دانشگاه MIT و هاروارد طراحی شده است، فراتر از همه‌گیری موجود برای آزمایش ابتلاهای کرونا ویروس مورد استفاده خواهد گرفت.

این کیت تشخیص با استفاده از ماشین CRISPR عمل می‌کند و توانایی این را دارد که به دنبال دنباله مشخصی از ترکیبات حروف ژنتیکی نمونه جمع آوری شده از بینی، دهان، حلق یا مایع ریه، می‌گردد تا سرنخ ژنتیکی حضور ویروس را پیدا کند. اگر این توالی در نمونه مشخص شود، یک آنزیم کریسپر باعث ایجاد تلالوئی فلئورسنت می‌شود. به گفته سازندگان، این آزمایش می‌تواند در مدت یک ساعت نتیجه را اعلام کند.

کاهش بیماری در تهران

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به کاهش ۳.۵ درصدی بستری مبتلایان جدید کرونا در بیمارستان های تهران، بر ضرورت عدم تلقی عادی شدن شرایط توسط شهروندان تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی در یک گفت و گوی تلویزیونی درباره وضعیت کرونا در استان تهران اظهار کرد: در ۲۴ساعت گذشته بالغ بر ۱۹۱بیمار در بخش‌های عادی و ۶۲ نفر در بخش‌های ویژه به عنوان بیماران جدید با تشخیص سندروم کووید ۱۹بستری شدند.

تهران در شرایطی به سوی بازگشت به شرایط طبعی کاری می‌رود که باید با چالش‌های ویژه خود نیز دست و پنجه نرم کند. از جمله این چالش‌ها آلودگی هوا است. برخی از تحقیقات اخیر نشان از آن دارد که ممکن است آلودگی هوا یکی از عوامل اصلی در افزایش تعداد مرگ ناشی از کوید-۱۹ باشد. در این صورت نیاز به بازگشایی و مهار آلودگی هوا تا پایان همه‌گیری شاید یکی از اصلی‌ترین اولویت‌هایی شهرهایی مانند تهران باشد.

در همین حال بنابر گزارش کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت (به روایت ایسنا)، روند کشوری بیماری در چند روز اخیر مجدداً نزولی شده است. دوازده استان شامل قم، آذربایجان شرقی، تهران، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، بوشهر، یزد و فارس روند نزولی را نشان می‌دهند. روند صعودی یا شروع پیک در هشت استان شامل لرستان، مازندران، خوزستان، کرمان، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و همدان مشاهده شد. احتمالاً دو استان البرز و هرمزگان اخیراً پیک اپیدمی را تجربه کرده‌اند. تصور می شود دو استان زنجان و خراسان جنوبی به مرحله ثبات رسیده باشند. در هفت استان سمنان، قزوین، کردستان، گیلان، گلستان، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی را از وضعیت اپیدمی نمی دهد. باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

وزارت بهداشت افغانستان: کرونا رفتنی نیست. برای بازگشایی به شرط بهداشت آماده شوید

به گزارش روزنامه ۸صبح ازکابل، وحید مجروح، معاون عرضه خدمات بهداشتی وزارت صحت عامه، روز دوشنبه، در یک نشست خبری، گفت بررسی‌ها و تحقیقات علمی نشان می‌‌دهد که ویروس کرونا به این زودی رفتنی نیست و باید برای زنده‌گی با کرونا آماده‌گی داشت و باید «زنده‌گی به رغم کرونا» به یک نورم بدل شود. او تاکید کرده است که باید شرایط محیط تجارت، آموزش و کار پس از این به شکلی فراهم شود که با وجود ویروس کرونا همه‌ی این امور ادامه داشته باشد. او به طور خاص از نهادهای آموزشی خواست که به صورت آرام‌آرام برای از سر گیری آموزش برنامه‌ریزی کنند و در آن تمام تدابیر بهداشتی را در محیط آموزش در نظر بگیرند.

انگلستان: هوشیار بمانید جایگزین در خانه بمانید

انگلستان (که در حال حاضر یکی از کانون‌های اصلی شیوع بیماری در جهان پس از ایالات متحده است) برخی از قوانین خانه‌نشینی خود را لغو یا تسهیل کرده است. بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور که خود یکی از نجات یافتگار شرایط حاد کوید-۱۹ است در پیامی تلوزیونی فهرستی از این تغییرات را اعلام کرد که از جمله شامل این موارد می‌شود:

تنها کارمندانی می‌توانند به کار برگردند که امکان فعالیت از خانه برای آن‌ها فراهم نباشد. این افراد باید حتی‌الامکان سعی کنند از وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد استفاده نکنند. باشگاه‌های ورزشی، رستوران‌ها و بار ها شامل این قانون نمی‌شوند و کماکان باید بسته بمانند.

پوشاندن صورت در مکان‌هایی نظیر فروشگاه‌ها یا وسایل نقلیه عمومی توصیه می‌شود اما اجباری نیست.

افراد اجازه دارند تنها یک نفر از اعضا خانواده‌ای غیر از خود را ملاقات کنند به شرطی که این ملاقات در فضای باز و با رعایت فاصله دو متری باشد.

این سیاست‌های تازه به معنی این خواهد بود که قوانین انگلستان در حال حاضر با قوانینی که شهروندان دیگر بریتانیا، یعنی اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی باید رعایت کنند متفاوت شده است. نخست وزیر اسکاتلند تاکیید کرده است علی رغم این تغییر سیاست انگلستان، مردم این کشور باید به خانه نشینی ادامه دهند. همچنین وزیر اول ایرلند شمالی نیز به جرگه منتقدانی پیوسته است که تغییر شعار سیاست بهداشتی انگلستان از در خانه بمانید به هوشیار بمانید را مورد نقد قرار داده و آن را گیج کننده دانسته‌اند.

در همین حال برخی دیگر از کشورهای اروپایی ا زجمله فرانسه، اسپانیا و ایتالیا نیر برخی از محدودیت‌های موجود را کاهش می‌دهند.

ویروسی که راه را برای بازگشت ویروس‌های دیگر باز می‌کند؟

بر اساس گزارشی که مرکز مدیریت بیماری‌های عفونی و همه‌گیری (CDC) در ایالات متحده منتشر کرده است، میزان واکسیناسیون کودکان در این کشور در دوره شیوع کوید-۱۹ کاهش یافته است. یکی از دلایل این مساله می‌تواند به نگرانی والدین از مراجعه به مراکز درمانی و افزایش خطر ابتلای کودکانشان باشد.

در همین حال کارزارهای عمده‌ای از سوی جنبش ضد واکسن در این روزها و به بهانه کوید-۱۹ به خصوص در شبکه‌های اجتماعی در جریان است. این نگرانی وجود دارد که کاهش مراجعه برای واکسیناسیون راه را برای بازگشت و اوج‌گیری برخی از بیماری‌های مهار شده باز کند.

بازگشت کوید-۱۹ به ووهان

برای نخستین بار پس از بازگشایی شرایط قرنطینه در ووهان چین، در اوایل ماه آوریل، ابتلای افرادی جدید به SARS-CoV-2 در این شهر تایید شد. بر اساس این گزارش پنج نفر که از اعضا یک محله مسکونی بودند روز گذشته مبتلا به کوید-۱۹ تشخیص داده شدند. ووهان نقطه آغاز این همه‌گیری و محل انتقال اولیه ویروس به انسان بوده است. حدس زده می‌شود نخستین بار ویروس با منشا خفاش و با واسطه حیوانی واسطه به انسان منتقل شده باشد و از این شهر به سراسر جهان گسترش یافته باشد.

این آمار نشان می‌دهد که حتی با گذشت دو دوره ۱۴ روزه پنهان ماندن ویروس ( که شرط لازم برای اعلام پایان شیوع در یک محل است) ممکن است ویروس بار دیگر در جامعه ظهور کند.

هندوستان: نظارت پهپادها بر فاصله‌گذاری اجتماعی

هندوستان که پیش‌تر با طراحی کلاهخودهای شبیه به ویروس SARS-CoV-2 برای نیروهای پلیسی که هشدارهای ایمنی به مردم در زمینه رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را می‌دادند مورد توجه قرار گرفته بود، اکنون از پهپادهای هوشمند برای اعمال این قانون استفاده می‌کند.

این پهپادهای مجهز به هوش مصنوعی از سوی یک شرکت نوپای فناوری آمریکایی به نام Skylark Labs طراحی و ساخته شده‌اند و برای نظارت بر اجرای منع رفت و آمد عصر و رعایت فاصله اجتماعی بین مردم استفاده می‌شوند. این پهپادها اکنون بر فراز شش شهر در ایالت پنجاب در حال پروازند و به زودی در آسمان بنگلور نیز به پرواز در خواهند آمد. هر یک از این پهپادها مجهز به یک دوربین و پردازنده مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند در بازه ۱۵۰ متری تا یک کیلومتری حضور افراد را تشخیص داده و در صورت مشاهده افراد – یا تجمع آ«‌ها – هشدارخودکاری به نیروی پلیس به همراه مشخصات مکانی آن تجمع ارسال کند.

آیا کوید-۱۹ باعث بروز بیماری شبیه به کاوازاکی می‌شود؟

در مجموعه‌ای از گزارش پرونده‌های منتشر شده در لنست، شرایط هشت کودک (بازه سنی بین ۴ تا ۱۴ سال) در انگلستان توصیف شده است که به عارضه‌ای مبتلا شده‌اند که اصطلاحاً به آن «شوک التهاب شدید» یا Hyperinflammatory Shock گفته می‌شود. این عارضه شبیه به عوارضی است که در بیماری معروف به کاوازاکی (KD) دیده می‌شود. به گفته نویسندگان، بازه زمانی که این هشت کودک مبتلا به این عارضه شناسایی شدند، نشان دهنده نسبتی چهار برابری از ابتلا به چنین عارضه‌ای در شرایط عادی است. نتیجه آزمون دو نفر از این کودکان، نشان دهنده وجود ویروس SARS-CoV-2 در آن‌ها بوده است. یکی از این ابتلاها بر اساس نمونه‌برداری از جسد یکی از این کودکان درگذشته، تایید شده است. با وجودی که نویسندگان اشاره کرده‌اند که آزمایش پادتن این ویروس برای هر هشت کودک مثبت بوده است اما این بخش از داده در قسمت نتایج این مقاله مورد اشاره قرار نگرفته است. این مشاهده نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است که بیماری کوید-۱۹ ممکن است گاهی منجر به برو عوارضی شبیه به KD شود. KD بیماری نادری است که در هر سال تنها کمتر از ۲۰ هزار مورد از آن در ایالات متحده گزارش می‌شود. از علایم این بیماری می‌توان به تب برای مدت ۵ روز یا بیشتر، قرمزی چشمان (التهاب ملتحمه)، تغییر در غشاء مخاطی (قرمزی و پوسته‌ای شدن لب‌ها، دست و پا و آن چیزی که اصطلاحاً آن را صورتی شدن زبان توت فرنگی شکل می‌نامند)، التهاب همراه با سرخی و بروز تورم در گردن، اشاره کرد. از میان بیمارانی که مشکوک به KD هستند تعداد اندکی همه عوارض این بیماری را از خود بروز می‌دهند و تعداد کمتری از آن‌ها ممکن است نشانه‌های از شوک ناشی از KD را بروز دهند. این شوک در قالب کاهش ۲۰ درصدی فشار خون سیستولیک – عدد بزرگتری که هنگام خواندن فشار خون مورد اشاره قرار می‌گیرد – تعریف می‌شود. دلیلی که KD منجر به شوک می‌شود این است که این بیماری باعث ضعیف شدن دیواره برخی از رگ‌های خونی درون بدن که مسئولیت رساندن خون مملو از اکسیژن به ماهیچه‌های قلب را دارند می‌شود. از بین هشت کودکی که این عارضه در بین آ«‌ها مشاهده شده است، پنج نفر آن‌ها با دستگاه مکانیکی کمک تنفسی (ونتلیتور) ، دو نفر به روش‌های کمک تنفسی غیر تهاجمی (CPAP یا BiPAP) و یک نفر به دریافت جریانی قوی از اکسیژن از طریق بینی نیاز پیدا کردند. دلیل بروز بیماری KD هنوز معلوم نیست اما برخی از نظریه‌ها به این نکته اشاره کرده‌اند که کودکانی که به تازگی از بیماری‌های عفونی خلاصی یافته‌اند احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیمار یدارند. اینکه آیا SARS-CoV-2 به طور خاص باعث افزایش احتمال بروز شرایطی مشابه عوارض بیماری کاوزاکی می‌شود یا نه را نمی‌دانیم. ممکن است بروز این دو عارضه غیر مرتبط باشند اما این یافته‌ها این احتمال را مطرح می‌کند که شاید این ویروس به طور مستقیم باعث این عارضه شده، یا اینکه امکان شیوع آن در بین جوامعی که دارای میانگین‌های بالاتری از بقیه هستند بیشتر باشد. در واقعیت در هر همه‌گیری هر بیماری عفونی گسترده‌ای، بروز چنین جهش‌هایی در برخی از جوامع و گروه‌های وجود دارد.

– Lauren Westafer, DO, MPH

درمان سه‌گانه تازه‌ای برای کوید-۱۹

یک آزمایش تصادفی بالینی که نتایج آن به تازگی در مجله تخصصی پزشکی لنست منتشر شده است به بررسی ایمنی و تاثیر ترکیبی از داروها پرداخته است که برای درمان کوید-۱۹ به بیماران مبتلا به SARS-CoV-2 در یکی از بیمارستان‌های هنگ کنگ به آن‌ها داده شده است. این ترکیب شامل سه داروی اینترفرون بتا-۱بی، لوپیناویر/ریتوناویر و ریباویرین است. در این تحقیق به یک گروه بیماران مخلوطی از این سه دارو (سه گانه) داده و به گروه شاهد تنها داروی لوپیناویر/ریتوناویر تجویز شد. مطالعه‌ای که اخیراً نتایج آن در مجله تخصصی پزشکی نیو انگلند New England Journal of Medicine منتشر شده بود، نشان داده بود که داروی لوپیناویر/ریتوناویر به تنهایی تاثیری در بهبود بیماران کوید-۱۹ ندارد. محققان در تحقیق تازه به بررسی این موضوع پرداختند که در بین هر یک از گروه‌ها زمانی که طول می‌کشد تا آزمون نمونه‌برداری از انتهای بینی، بیماران منفی شود و همچنین عوارض این بیماران چقدر طول می‌کشد. در فاصله ۱۰ فوریه و ۲۰ مارس، ۱۲۷ بیمار برای شرکت در این تحقیق داوطلب شدند. نتیجه آزمون نمونه برداری انتهای بینی گروهی که این ترکیب سه‌گانه را دریافت می‌کرد زودتر از گروه شاهد منفی شد (۷ روز در مقابل ۱۲ روز). همچنین گروه دریافت کننده داروی سه‌گانه، دربازه زمانی کوتاهتری شاهد از بین رفتن عوارض خود در مقایسه با گروه شاهد بودند (۴ روز در مقابل ۸ روز) و به گونه قابل توجهی مدت کمتری در بیمارستان باقی ماندند (۹ روز در مقابل ۱۴٫۵ روز برای گروه شاهد.) عوارض جانبی یکسانی از جمله تهوع و اسهال در هر دو گروه مشاهده شد. تحلیل: آیا ما بالاخره ترکیبی دارویی یافته‌ایم که برای بهبود بیمارانی کوید-۱۹ مفید باشد؟ شاید. بیمارانی که در تحقیق منتشر شده در لنست، مورد بررسی قرار گرفته‌اند در زمره حادترین نمونه‌های بیماری نبودند که در مطالعات دیگر که نتایجشان اخیراً منتشر شده مورد توجه قرار داشتند. همچنین مقاله مجله نیو انگلند، که نتیجه گرفته بود داروی لوپیناویر/ریتوناویر به تنهایی بی‌تاثیر است ویژگی‌های اندکی سخت‌گیرانه‌تری برای تعریف اینکه چه کسی مریض‌تر است استفاده کرده بود. مقاله کنونی لنست، همچنین به نتیجه مبتنی بر بیمار تمرکز داشته است (به عبارتی تنها بر نتایج آزمایش خون که معلوم نیست تا چه حد بازتاب دهنده وضعیت عمومی بیمار باشد، بسنده نکرده است.) این مساله بیان کننده وضعیت عوارض و طول مدت بستری بودن افراد در بیمارستان بوده است. نتایج به دست آمده اصطلاحا و به زبان آماری به دلیل وسیع بودن بازه اطمینان، قابل تفسیر نیست. ( به عبارتی اعداد اعلام شده به دلیل تعداد اندک نمونه‌ای که تحقیق روی آن‌ها صورت گرفته است دارای بازه خطای بزرگی است که امکان خطا در تفسیر آن را افزایش می‌دهد.) با همه این اوصاف، این تحقیق درباره این داروی سه ‌گانه باعث مشروعیت بخشیدن به نیاز برای تحقیقات بالینی بیشتر بر روی این دارو و همچنین طراحی تحقیقاتی در زمینه دارد که بتواند وضعیت بیمار را ( نظیر مرگ، مدت بازیابی و غیره) با دقت بیشتر و به عنوان بخشی از هدف اولیه تحقیق مورد بررسی قرار دهد. چنین تحقیق بالینی که به خوبی طراحی شده و اجرا شود ممکن است به زودی خبر از یافتن بهترین امید موجود در درمان کوید-۱۹ بدهد.

Joshua Niforatos, MD, MTS

وضعیت توزیع داروی رمدسیور

روز شنبه وزارت سلامت و خدمات انسانی (HHS) ایالات متحده اعلام کرد که به ادارات سلامت ایالتی اجازه خواهد داد تا به توزیع داروی رمدیسور بپردازند و این دارویی ضد ویروسی است که از سوی شرکت Gilead تولید می‌شود و امیدهایی را در زمینه درمان کوید-۱۹ ایجاد کرده است. البته تحقیقی که دکتر فاوچی با استناد به آن از تاثیر این دارو سخن گفته بود هنوز منتشر نشده است. بنابر اعلام این وزارتخانه، توزیع این دارو با تمرکز بر نواحی که نیاز بیشتری دارند و با هدف قرار دادن بیمارانی که یا در حال استفاده زا دستگاه تنفس مکانیکی بوده یا برای تنفس نیاز به اکسیژن اضافی و کمکی دارند، صورت خواهد گرفت. پیش‌تر برخی از قانون‌گذاران از عملکرد این وزارت‌خانه مبنی بر ارسال این دارو به بیمارستان‌هایی که تعداد کمتری از بیماران مبتلا به کوید-۱۹ را داشتند گله کرده بودند. این دارو اخیراً مجوز اضطراری اداره نظارت بر دارو و غذای ایالات متحده را دریافت کرده است و بر اساس گزارش دکتر فاوچی، این دارو در بهبود برخی از بیماران موثر بوده است. شرکت گیلید، اعلام کرده است که یک و نیم میلیون دُز از این دارو را اهدا خواهد کرد اما مقامات بهداشتی آمریکا می‌گویند این عدد بر اساس نیاز جهانی اعلام شده و وزارت بهداشت آمریکا تنها به توزیع ۶۰۷ هزار واحد این دارو اقدام خواهد کرد.

منبع: The Hill / Joshua Lesko, MD

یک قاضی در ایالت کنتاکی ممنوعیت خدمات مذهبی حضوری را معلق کرد

قاضی فدرالی در ایالت کنتاکی، روز جمعه با صدور حکم محدودیتی علیه فرماندار این ایالت، اندی بشیر، مانع از اعمال دستور او مبنی بر ممنوعیت اجتماع‌های حضوری مذهبی شد. در همان روز قاضی فدرال دیگری در این ایالت، یک کلیسا را به طور مستقل از اجرای این قانون مستثنی کرده بود. این قاضی حکم مستثنی شدن کلیسایی به نام کلیسای باپتیست مری‌ویل، را که پیشتر از اجرای این قانون خودداری کرده بود و در جشن ایستر میزبان ۵۰ نفر بود، از شمول این قانون صادر کرده بود. فرماندار بیشیر در باره این کلیسا گفته بود که نیروهای ایالتی، با ثبت شماره خودروهای شرکت کننده در ان مراسم و ارسال تذکرنامه‌ای خطاب به آن‌ها خواستار این شده‌اند که این افراد خود را قرنطینه کنند.

192394