بایدن: ۶۰۰ هزار نفر از ویروس کرونا در آمریکا کشته شده اند

تصویر بایدن: ۶۰۰ هزار نفر از ویروس کرونا در آمریکا کشته شده اند
رییس جمهوری آمریکا دقایقی پیش بعد از اتمام نشست ناتو در جمع خبرنگاران اعتراف کرد که این کشور در حال نزدیک شدن به مرحله غم انگیز ۶۰۰ هزار کشته ویروس کرونا است.

به گزارش ایرنا از سی ان ان، جو بایدن در کنفرانس خبری دوشنبه شب در بروکسل گفت: ما در ایالات متحده پیشرفت چشمگیری در برابر کرونا داشته ایم، بیشتر کشور در حال بازگشت به حالت عادی است و رشد اقتصادی ما جهان را هدایت می کند و تعداد موارد و مرگ و میر به طرز چشمگیری کاهش یافته است اما هنوز هم زندگی های زیادی از دست رفته است.

بایدن افزود: ما در هفت روز گذشته به طور میانگین ۳۷۰ نفر جان خود را به علت کرونا از دست دادند که به طور قابل توجهی کمتر از اوج این بحران بوده اما هنوز هم یک فاجعه واقعی است.

به اعتراف رئیس جمهوری آمریکا، ما در حال نزدیک شدن به یک نقطه عطف غم انگیز هستیم تقریباً ۶۰۰ هزار نفر به دلیل همه گیری کرونا در آمریکا جان خود را از دست دادند.

بایدن همچنین دیگر شهروندان آمریکایی که هنوز واکسن کرونا را دریافت نکرده اند تشویق به استفاده هرچه زودتر از آن کرد و گفت: لطفا در اسرع وقت واکسن بزنید، ما به اندازه کافی درد داشته ایم.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود به دیدار خود با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اشاره کرد و گفت: دیدار من با رئیس‌جمهوری اردوغان سازنده بود و مطمئنم که می‌توانیم با ترکیه به پیشرفت واقعی برسیم. در نشست ناتو، ما همچنین در مورد تهدیدات سایبری که از روسیه روبه‌رو هستیم، بحث کردیم.

بایدن در ادامه با تاکید بر اینکه تعهد آمریکا به بند پنجم معاهده ناتو، تزلزل‌ناپذیر و بسیار محکم است، افزود: دستورکار برنامه ۲۰۳۰ ناتو باید نیازهای این اتحاد در آینده، از جمله چین که چالش‌های سیستماتیک طولانی‌مدت برای ما دارد را برآورده کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین درباره دیدار آتی با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود نیز گفت: چیزی را که قرار است به رئیس‌جمهوری پوتین بگویم، به متحدانمان در ناتو گفتم، اینکه به دنبال تقابل با روسیه نیستیم اما اگر روس‌ها فعالیت‌های مخرب را ادامه دهند، ما نیز پاسخ می‌دهیم.

بایدن در ادامه ضمن تکرار اتهام‌زنی‌ها و ادعاهای بی‌اساس علیه مسکو و پکن، افزود: روسیه و چین به دنبال تضعیف همبستگی ما در اقیانوس اطلس هستند، اما اتحاد ما بر پایه‌های محکمی بنا شده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با بیان اینکه رهبران ناتو برای اولین بار سیاست دفاع سایبری را تصویب کردند، گفت: اگر رئیس‌جمهوری پوتین ترجیح دهد در زمینه امنیت سایبری همکاری نکند، ما به شیوه مناسب پاسخ خواهیم داد.

197590